Zmäkčovač vody – katexová úprava vody

Vodný kameň sa tvorí v dôsledku prítomnosti vápnika a horčíka vo vode. Vytvára pevné usadeniny na rozvodoch a znižuje prietok vody. Vodný kameň výrazne zvyšuje náklady na energiu. Už 3 mm vrstva vodného kameňa na teplovýmenných plochách znižuje účinnosť prestupu tepla o 20%. Tvrdá voda výrazne zvyšuje spotrebu pracích a čistiacich prostriedkov.

Katexová úpravňa vody (zmäkčovač vody) sa inštaluje na hlavný prívod studenej vody do objektu. Vodu zmäkčuje na princípe iónovej výmeny. Voda prúdi cez vrstvu katexu potravinárskej kvality, kde dochádza k odstráneniu vápnika a horčíka z vody /extrahuje ióny vápnika a horčíka z vody a vymieňa ich za ióny sodíka/. Tvrdosť upravenej vody je možné regulovať. Pri úprave iónovou výmenou je voda mäkká natrvalo, a nie dočasne, ako pri iných technológiách používaných na zabránenie tvorby vodného kameňa.

Výhody mäkkej vody upravenej katexom:

  • ochrana rozvodov vody, vodovodných batérií, kuchynských drezov, umývadiel, sprchovacích kútov, hydromasážnych boxov a obkladov pred usadzovaním vodného kameňa
  • ušetríte náklady za opravy a výmeny kotlov, bojlerov, automatických pračiek, umývačiek riadu z dôvodu poškodenia vodným kameňom
  • ušetríte náklady za energie, ktoré vznikajú z dôvodu zanášania teplovýmenných plôch vodným kameňom
  • predídete nákladom na výmenu rozvodov vody a kúrenia z dôvodu zanesenia potrubí
  • až o 50% znížite spotrebu pracích a čistiacich prostriedkov, mydiel a šampónov

Zmäkčovač vody - katexová úpravaAutomatický zmäkčovací filter ProMinent® DULCO®-SOFT

Zmäkčovací filter vody sa najčastejšie inštaluje na hlavný prívod studenej vody do objektu. Voda je zmäkčovaná automatickým ionexovým filtrom ProMinent® Ducemat®, kde je zbavovaná hydrouhličitanov vápnika a horčíka. Riadiaca jednotka na základe signálu z vodomera sníma množstvo upravenej vody. Po upravení nastaveného množstva sa automaticky spustí regenerácia. Regenerácia katexu prebieha soľným roztokom. Príprava soľného roztoku je automatická. Obsluha zariadenia spočíva v dosypaní soli do zásobníka. Regenerácia je nastavená na nočné hodiny.

Zmäkčovač vody ProMinent® DULCO®-SOFT

– nominálny výkon: Q = 2 m3/hod
– základná kapacita zmäkčovača: 100 m3/°N
– objem náplne: 30 l
– spotreba soli: 4 kg/1 regeneráciu
– pripojovacie rozmery: 1“
– el. napájanie: 230 V, 50 Hz
– max. teplota vody: 30°C
– min/max. tlak surovej vody: 3 ÷ 8 bar
– d x š x v: 510 x 310 x 1200 mm

Typ kvapaliny: čistá voda
Použitie: domácnosť, bývanie
Typ: zmäkčovač vody
Zariadenie vyžaduje: regeneráciu chloridom sodným (NaCl – kuchynská soľ)

Pred zmäkčovaciu stanicu odporúčame inštalovať mechanický prietokový filter ProMinent® Dulcofilt®. Čistí prítok studenej vody od mechanických nečistôt a predlžuje životnosť  zariadenia.

Potrubný sedimentačný filter Dulcofilt 2000Ochranný filter ProMinent® Dulcofilt® 2000

– nominálny prietok: 2,5 m3/h
– pripojovacie rozmery: 3/4“
– materiál: mosadz/plast
– max. teplota surovej vody: 30°C
– inštalačná dĺžka: 128 mm, výška: 195 mm
– jemnosť filtrácie: 95 mikrometrov
– prietok je stanovený pri tlakovej strate 0.2 bar

Systém nevyžaduje nepretržitý dohľad. Do nádrže na soľanku by sa mali pridávať dodatočné zásoby soľných tabliet na regeneráciu /minimálne nad 1/2 objemu nádoby/. Zmäkčovač vody pracuje automaticky. Je vhodný na úpravu mestskej, aj studničnej vody. Voda zo studne môže obsahovať mechanické nečistoty, preto doporučujeme pred centrálny zmäkčovač vody inštalovať mechanický filter. Zmäkčovač vody k svojej činnosti potrebuje iba dopĺňanie tabletovanej soli. Soľ je potrebná na regeneráciu – prečistenie zmäkčovača vody. Regenerácia je nastavená po pretečení určitého množstva vody, čo sa nastavuje podľa nameranej tvrdosti vody. Tabletovaná soľ sa nepridáva do vody, je používaná iba na prečistenie živice zmäkčovača.

Zmäkčovače vody pomôžu zmäkčiť tvrdú vodu a predlžujú funkčnosť zariadení v domácnosti. Zmäkčovač vám zaručí: zmäkčenie – zníženie tvrdosti vody, dobrú kvalitu vody, vyššiu životnosť spotrebičov a úsporu nákladov na ich údržbu, servis a výmenu.

V tvrdej vode sa zle rozpúšťa prací prášok, prádlo je nedokonale očistené, riad sa ťažšie umýva, čistiace prostriedky zle penia, prádlo obsahuje zvyšky tvrdosti vody čo spôsobuje rýchlejšie opotrebenie. Upravená, zmäkčená voda je ideálna pre prietokové ohrievače teplej vody, kávovary, el. bojlery. Už malá vrstva vodného kameňa značne zvyšuje náročnosť na ohrev vody.

Mäkká voda je vynikajúce rozpúšťadlo. V mäkkej vode sa výborne rozpúšťa mydlo – lepšie sa umýva. Lepšie sa rozpúšťa prací prášok – stačí menšie dávkovanie, prádlo je prevoňané samotným pracím práškom alebo gélom. Vlasy sú po umývaní jemnejšie a pokožka nie je tak suchá ako po umytí tvrdou vodou.

Zmäkčovač vody znižuje náklady a chráni vaše investície do rozvodov vody a technológií čo prichádzajú do styku s vodou. Je ideálnou ochranou pred vodným kameňom.