Stropné chladenie

Stropné chladenie je systém plošného chladenia stropom,Stropné chladenie montáž ktoré pracuje s malým rozdielom teplôt a rovnomerne ochladzuje priestor. Základom je chladenie veľkou plochou – pomocou chladiacej kvapaliny v rozvodných rúrkach. Odovzdávanie tepla, resp. chladu sa deje sálaním/vyžarovaním.

Teplota chladiacej kvapaliny je nižšia o 3 až 4 °C ako teplota vzduchu v miestnosti. Nedochádza teda k veľkému tepelnému šoku. Odvádzanie tepla a rozloženie teplôt v miestnosti je rovnomerné, nakoľko účinná chladiaca plocha pokrýva veľkú plochu stropu.

Stropné chladenie je zdravšie a účinnejšie ako klimatizácia. Veľká plocha stropného chladenia odoberie teplo z miestnosti aj bez veľkého teplotného rozdielu.

Stropné chladenie pre novostavbu aj rekonštrukciu

Stropné chladenie je vhodné pre všetky typy objektov, rodinné domy, byty, polyfunkčné objekty, administratívu aj obchodné priestory. Stropné chladenie nie je vhodné do priestorov so zvýšenou vlhkosťou pre riziko kondenzácie a do objektov s vysokými stropmi (nad 5m). Pre novostavby je ideálne použiť chladenie integrované do betónovej platne alebo temperovanie betónového jadra – BTK. Pri rekonštrukcii je vhodný podomietkový systém alebo chladenie sadrokartónového podhľadu.

Uložiť

Stropné chladenie musí byť dimenzované tak, aby teplota chladiacej kvapaliny bola vždy nad teplotou rosného bodu. Návrh je potrebné vždy konzultovať s odborníkmi.

Odborný návrh zdarma

Spôsob inštalácie stropného chladenia

stropné chladenie

Suchý spôsob montáže

Stropné chladenie v sadrokartónovom podhľade

stropné chladenie suchý spôsobV systémových doskách, ktoré sa namontujú namiesto sadrokartónových dosiek, sú zapustené rúrky pripravené na zapojenie do chladiaceho okruhu.

 • Voľné plochy možno vyplniť bežnými sadrokartónovými panelmi (v dvoch vrstvách)
 • Vhodné na suchú výstavbu, najmä pri dodatočnom budovaní / sanácii
 • Pružné prispôsobenie aktívnej plochy geometrii miestnosti vďaka 4 rôznym veľkostiam
 • Netreba vyčkávať na vyschnutie omietky
 • Povrch panelov je v závislosti od kvality stierky pripravený na maľovanie

Mokrý spôsob výstavby stropného chladenia

Stropné chladenie pod omietku

stropné chladenie mokrý spôsobPomocou držiakov sú prichytené rúrky chladenia pod stropom a tie sú mokrým procesom skryté do omietky.

 • rýchla, flexibilná a jednoduchá pokládka rúr
 • flexibilné možnosti napojenia vykurovacích polí
 • flexibilné prispôsobenie geometrii priestoru
 • krátka doba nábehu systému
 • systém je možné inštalovať ako stropné vykurovanie / chladenie
 • bezpečná fixácia rúrky umožňuje dodržať pokládku podľa normy

Stropné chladenie integrované v betónovej platni stropu

Chladenie betonoveho stropuDruhý spôsob je inštalácia do betónového stropu, alebo betónového jadra budovy. Pri temperovanom jadre je betónová časť budov využitá ako zásobník tepla alebo chladu. Uloženie rúrok je ešte pod spodnou armatúrou betónovej platne stropu.

 • akumulácia energie v budove
 • minimálne výkyvy teploty v budove
 • systém je možné inštalovať ako stropné vykurovanie / chladenie

Stropné chladenie rovnomerne a dlhodobo odoberá teplo z priestoru. Výmena energie prebieha medzi všetkými teplejšími objektmi v miestnosti, do ktorých počítame aj ľudské telo. Náš organizmus odovzdáva teplo konvekciou v rozsahu 10%, vyparovaním v rozsahu 30%, ale najmä sálaním, a to viac ako 50%. Klimatizácia vo svojej klasickej podobe odbúrava pocit tepla, ale prichádza k pomerne veľkému prúdeniu studeného vzduchu. S tým sú spojené aj ďalšie efekty, ako napríklad zvýšená hlučnosť, prívod príliš chladného vzduchu, kondenzovanie vlhkosti či nepríjemný prievan.

Stropné chladenie je lepšie ako klimatizácia

Vysoký komfort zachovaný – stropné chladenie

Veľmi príjemné veľkoplošné chladenie zaisťuje ideálny tepelný komfort, ktorý je pri iných systémoch ťažké dosiahnuť. Veľkoplošné chladenie je schopné odbúrať teplo pre ľudský organizmus, a to sálaním, teda procesom, ktorý možno označiť za najprirodzenejší. Ak si predstavíte, ako veľmi dobre sa cítite v mohutných objektoch počas horúčav, ktoré majú chladné steny a stropy, určite je to veľmi príjemná predstava. Tento pocit je možné dosiahnuť aj v novostavbách pri použití stropného chladenia. Avšak aj pri stropnom chladení platia pravidlá: teplota chladiacej plochy /stropu/ nesmie klesnúť pod teplotu rosného bodu, a to kvôli nežiaducej kondenzácií. Tu však hovoríme o premenlivej hodnote, pričom obvykle sa teplota pohybuje v rozmedzí od 15 do 19°C.

stropné chladenie

Výhody stropného chladenia

Funkčné a estetické
Stropný systém chladenia má tichú prevádzku a je úplne skrytý (nie je vidieť žiadne výparníky). Steny tak opäť môžu patriť obrazom a balkóny muškátom.

Energeticky efektívne
Teplota chladiacej vody je cca 16-19°C, to umožňuje použiť pasívne chladenie (chladenie bez použitia kompresorovej techniky) z toho plynú nízke prevádzkové náklady. Stropné chladenie/vykurovanie využíva alternatívne zdroje energie: tepelné čerpadlá prípadne solárne kolektory. Na jednej strane chladiť a na druhej strane zohrievať (TÚV), to je ideálny stav pre tepelné čerpadlá. Výsledkom je lacnejšia a efektívnejšia prevádzka.

Zdravotne nezávadné
Stropné chladenie nevytvára prúd studeného vzduchu, nevíri prach a nie je potrebné ho čistiť a dezinfikovať od baktérií ako klimatizáciu. Spĺňa najvyššie požiadavky na tepelný komfort a rozloženie teplôt v miestnosti.

Prirodzené
Oproti klimatizácii využíva systém sálania, ktorý je neporovnateľne prirodzenejší a príjemnejší, než prúdenie vzduchu. Je to pocit, ako keď v horúcom letnom dni vstúpite do mohutného kamenného objektu – príjemný chlad je všade okolo vás.

Prevádzkovo nenáročné
Systém stropného chladenia je takmer bezúdržbový a úsporný.

Nevýhody stropného chladenia

Pomalší nábeh
Stropné chladenie pracuje stabilne a zmena nastavenia sa prejaví neskôr (rádovo v hodinách, závisí od použitého systému).

Vlhkosť a kondenzácia
Tým, že sa vzduch ochladí, stúpa aj relatívna vlhkosť vzduchu. Pri nesprávne navrhnutom systéme hrozí riziko kondenzácie (klimatizácia vzduch chladí aj odvlhčuje).

Vyššia obstarávacia cena
Spravidla vyššia obstarávacia cena ako pri klasickej klimatizácii.

Stropné chladenie verzus klimatizácia

Klimatizácia môže mať cenovú výhodu, ale všetky ostatné výhody sú na strane stropného chladenia. Klimatizácia mení vzduch oproti tomu, aký je vonku, mení sa ionizácia, teplota, vlhkosť, človek očakáva určité vlastnosti vzduchu a zrazu dostáva iné. Pri dlhodobom vystavení ľudského tela prúdu studeného vzduchu môže prísť k rôznym ochoreniam. Pri využívaní chladiacich stropov je ochladenie interiéru plošné, bez veľkých teplotných rozdielov a studeného prúdenia vzduchu.

klimatizácia vs stropné chladenie

Stropné vykurovanie

Pri použití tepelného čerpadla sa automaticky stropné chladenie prepína na vykurovanie a vo vykurovacej sezóne dodáva do priestoru teplo. Na zabezpečenie funkčnosti stropného vykurovania je nevyhnutný sálavý tepelný rok, ktorý pochádza z ohrievaného stropu. Teplovodné rúrky umožňujú stropu dosiahnuť vyššiu povrchovú teplotu, čím sú schopné vyžarovať teplo do okolitej miestnosti. Tento typ vykurovania je vhodný do nízkoenergetických objektov (alebo ako podporné kúrenie), keďže výkon je cca 45W/m2.

stropné chladenie

Cena a poradenstvo

 • Temperovanie betónového jadra cca 35€ bez DPH/m2
 • Mokrý podomietkový systém cca 60€ bez DPH/m2
 • Sadrokartónový systém cca 180€ bez DPH/m2

Ceny nezahŕňajú zdroj chladu (tepelné čerpadlo/ chiller/ systém studní, …), ani práce sadrokartonistu, betonáž a omietky.

Pre rekonštrukcie je vhodné použiť prefabrikovaný sadrokartónový systém alebo zaomietaný mokrý systém. Pre novostavby je najvhodnejšie zabudovať rúrky chladenia priamo do betónového stropu pred jeho zaliatím (je to najlacnejší systém a takisto má najvyššiu akumuláciu chladu a najmenšie riziko vlhnutia).

Stropné chladenie neodporúčame realizovať do nezrekonštruovaných domov, teda také, ktoré nie sú zateplené a vymenené okná – nebolo by to efektívne.

V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať: poradíme, navrhneme, inštalujeme aj servisujeme.

Kontaktný formulár – cenová ponuka – stropné chladenie.

GEOTHERM Slovakia s.r.o. Kontaktujte nás, radi Vám poradíme.