Stropné chladenie

Stropné chladenie montážStropné chladenie prináša niekoľko výhod chladenia /aj vykurovania/ domov.  Základom je veľkoplošné chladenie stropom, ktoré sa realizuje prostredníctvom chladiacej kvapaliny cirkulujúcej v zabudovaných rúrkach od spoločnosti REHAU. Teplota chladiacej kvapaliny je nižšia o 3 až 4 °C ako teplota vzduchu v miestnosti. Nedochádza teda k veľkému tepelnému šoku. Odvádzanie tepla a rozloženie teplôt v miestnosti je rovnomerné, nakoľko účinná chladiaca plocha pokrýva veľkú plochu stropu. Nedochádza tak k nežiaducemu víreniu prachu a negatívnemu prúdeniu chladného vzduchu. Klasická klimatizácia ochladzuje miestnosť prúdom studeného vzduchu – dochádza k podchladzovaniu časti miestnosti a víreniu studeného vzduchu a prachu. Klimatizácia odoberá vlhkosť zo vzduchu a preto ju nie je vhodné používať viac ako 4 hodiny denne. Stropné chladenie je zdravšie a účinnejšie. Veľká plocha stropného chladenia odoberie teplo z miestnosti aj bez veľkého teplotného rozdielu.

chladenie stropu

Výmena energie prebieha medzi všetkými teplejšími objektmi v miestnosti, do ktorých počítame aj ľudské telo a to odoberaním tepla pomocou chladnejšieho stropu. Náš organizmus odovzdáva teplo konvekciou v rozsahu 10%, vyparovaním v rozsahu 30%, ale najmä sálaním, a to viac ako 50%. Klimatizácia vo svojej klasickej podobe odbúrava pocit tepla, ale prichádza k pomerne veľkému prúdeniu studeného vzduchu. S tým sú spojené aj ďalšie efekty, ako napríklad zvýšená hlučnosť, prívod príliš chladného vzduchu, kondenzovanie vlhkosti či nepríjemný prievan.

Vysoký komfort zachovaný – stropné chladenie

Veľmi príjemné veľkoplošné chladenie zaisťuje ideálny tepelný komfort, ktorý je pri iných systémoch ťažké dosiahnuť. Veľkoplošné chladenie je schopné odbúrať teplo pre ľudský organizmus a to sálaním, teda procesom, ktorý možno označiť za najprirodzenejší. Ak si predstavíte, ako veľmi dobre sa cítite v mohutných objektoch počas horúčav, ktoré majú chladné steny a stropy, určite je to veľmi príjemná predstava. Tento pocit je možné dosiahnuť aj v novostavbách pri použití stropného chladenia. Avšak aj pri stropnom chladení platia pravidlá: teplota chladiacej plochy /stropu/ nesmie poklesnúť pod teplotu rosného bodu, a to kvôli nežiaducej kondenzácií. Tu však hovoríme o premenlivej hodnote, pričom obvykle sa teplota pohybuje v rozmedzí od 15 do 19°C.

stropné chladenie

Výhody stropného chladenia

Funkčné a estetické
Stropný systém chladenia má tichú prevádzku a je úplne skrytý (nevidieť žiadne výparníky). Steny tak opäť môžu patriť obrazom a balkóny muškátom.

Energeticky úsporné
Teplota chladiacej vody umožňuje použitie aj alternatívnych zdrojov energie ako tepelné čerpadlá, solárne korektory, atď. Na jednej strane chladiť a na druhej strane zohrievať (TÚV), to je ideálny stav pre tepelné čerpadlá. Výsledkom je lacnejšia a efektívnejšia prevádzka.

Zdravotne nezávadné
Stropné chladenie nevíri prach a nie je potrebné ho čistiť a dezinfikovať od baktérií ako klimatizáciu.

Prirodzené
Oproti klimatizácii využíva systém sálania, ktorý je neporovnateľne prirodzenejší a príjemnejší, než prúdenie vzduchu. Je to pocit, ako keď v horúcom letnom dni vstúpite do mohutného kamenného objektu – príjemný chlad je všade okolo vás.

Prevádzkovo nenáročné
Systém stropného chladenia je bezúdržbový a úsporný.

Spôsob inštalácie stropného chladenia

Stropné chladenie je lepšie ako klimatizácia

Mokrý spôsob výstavby stropného chladenia

stropné chladenie mokrý spôsobPomocou držiakov sú prichytené rúrky chladenia pod stropom a tie sú mokrým procesom skryté do omietky.

 • rýchla, flexibilná a jednoduchá pokládka rúr
 • flexibilné možnosti napojenia vykurovacích polí
 • flexibilné prispôsobenie geometrii priestoru
 • krátka doba nábehu systému
 • systém je možné inštalovať ako stropné vykurovanie / chladenie
 • bezpečná fixácia rúrky umožňuje dodržať pokládku podľa normy

Druhý spôsob je inštalácia do betónového stropu, alebo betónového jadra budovy.

 • akumulácia energie v budove
 • minimálne výkyvy teploty v budove
 • systém je možné inštalovať ako stropné vykurovanie / chladenie

Suchý spôsob montáže

stropné chladenie suchý spôsobV systémových doskách, ktoré sa namontujú namiesto sadrokartónových dosiek, sú zapustené rúrky pripravené na zapojenie do chladiaceho okruhu.

 • Voľné plochy možno vyplniť bežnými sadrokartónovými panelmi (v dvoch vrstvách)
 • Vhodné na suchú výstavbu, najmä pri dodatočnom budovaní / sanácii
 • Pružné prispôsobenie aktívnej plochy geometrii miestnosti vďaka 4 rôznym veľkostiam
 • Netreba vyčkávať na vyschnutie omietky
 • Povrch panelov je v závislosti od kvality stierky pripravený na maľovanie

Stropné chladenie verzus klimatizácia

Klimatizácia môže mať cenovú výhodu, ale všetky ostatné výhody sú na strane stropného chladenia. Klimatizácia mení vzduch oproti tomu, aký je vonku, mení sa ionizácia, teplota, vlhkosť, človek očakáva určité vlastnosti vzduchu a zrazu dostáva iné. Pri dlhodobom vystavení ľudského tela prúdu studeného vzduchu môže prísť k rôznym ochoreniam. Pri využívaní chladiacich stropov je ochladenie interiéru plošné, bez veľkých teplotných rozdielov a studeného prúdenia vzduchu.

klimatizácia vs stropné chladenie

Stropné vykurovanie

Pri použití tepelného čerpadla sa automaticky stropné chladenie prepína na vykurovanie a vo vykurovacej sezóne dodáva do priestoru teplo. Na zabezpečenie funkčnosti stropného vykurovania je nevyhnutný sálavý tepelný rok, ktorý pochádza z ohrievaného stropu. Teplovodné rúrky umožňujú stropu dosiahnuť vyššiu povrchovú teplotu, čím sú schopné vyžarovať teplo do okolitej miestnosti. Tento typ vykurovania je vhodný do nízkoenergetických objektov (alebo ako podporné kúrenie), keďže výkon je cca 45W/m2.

Cena a poradenstvo

Cena za stropné chladenie (rozvody) sa uvádza od 2 500 € za malý byt (plocha bytu 60m2).
V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať: poradíme, navrhneme, inštalujeme aj servisujeme.

Uložiť

Kontaktný formulár – cenová ponuka – stropné chladenie.

GEOTHERM Slovakia s.r.o. Kontaktujte nás, radi Vám poradíme.