Podlahové vykurovanie

Podlahové kúreniePodlahové vykurovanie nainštalujeme rýchlo, profesionálne s ohľadom na budúci zdroj tepla a TZB budovy. Naše zostavy systémov vykurovania, chladenia a vetrania maximálne spolupracujú na zabezpečovaní vnútornej klímy v domácnosti. Spolupracujú úsporne, efektívne a majú jednoduché ovládanie.

Podlahové vykurovanie patrí medzi nízkoteplotné vykurovacie systémy a tomu by mal zodpovedať aj zdroj tepla, aby vytvorili nízkoteplotnú zostavu vykurovania.

Kondenzačný kotol a tepelné čerpadlo pracujú najefektívnejšie = najúspornejšie v nízkoteplotnom režime (35 – 45°C). Nízkoteplotné – podlahové kúrenie dokáže ušetriť až 15% vykurovacích nákladov oproti vysokoteplotnému (radiátory). Veľká plocha podlahy zabezpečuje dostatok tepla aj pri nižšej teplote. Podlaha odovzdáva teplo sálaním a nie prúdením vzduchu ako radiátory. Podlahové kúrenie na systémovej doske a na polystyréneSystém je skrytý v podlahe a je prakticky bezúdržbový, znižuje možnosť úrazu, pretože neexistujú žiadne zvláštne riziká v oblasti pohybu. Zo zdravotného hľadiska je podlahové kúrenie správnou voľbou. Teplo priamo z podlahy je významným činiteľom prevencie proti artritíde a suché prostredie kobercov znižuje výskyt roztočov. Naši odborníci navrhujú celý systém vykurovania ako jeden celok, ktorý pracuje efektívne, úsporne a s moderným ovládaním.  Naše inštalácie si môžete prezrieť v kapitole referencie.

Podlahové vykurovanie – riešenie pre každého

Väčšina ľudí sa cíti príjemne, ak v ich dome či v byte je nastavená teplota okolo 22°C. Pri podlahovom kúrení je možné nastaviť o niečo nižšiu teplotu v miestnosti, pričom zostáva príjemná pocitová teplota. Podlahové kúrenie disponuje nízkymi povrchovými teplotami, čím umožňuje optimálnu rýchlosť prúdenia vzduchu v miestnosti. Tento jav má za následok rovnomernejšie rozdelenie tepla v miestnosti.

Podlahové kúrenie

Úspora nákladov

Podlahové vykurovanie je úsporné – môže ušetriť až 20 % energie oproti vykurovaniu radiátormi. Na zabezpečenie komfortnej teploty pri podlahovom vykurovaní /teplo od nôh/ postačuje nižšia teplota interiéru o 1-2°C a nižšia teplota vykurovacej vody.

Podlahové vykurovanie (oproti kúreniu radiátormi) dosiahne rovnakú teplotu v miestnosti pri nastavení nižšej teploty vykurovacieho média Pre porovnanie: rovnakú teplotu v miestnosti dosiahnete, ak je radiátor nastavený na 50°C a podlahové kúrenie na 30°C, čo je zapríčinené vykurovacou plochou a (ne)rovnomerným rozložením tepla v miestnosti. Podlahové vykurovanie je veľký výhrevný zdroj /plošne/, takže vykurovacie médium je vyhrievané len na 30 až 45°C. Týmto sa otvára možnosť použitia obnoviteľných zdrojov energie, ako sú solárne a geotermálne zdroje. Tiež je ale možné použiť konvenčné zdroje tepla – ako napr. plyn.

Porovnanie vykurovania rodinného domu 150 m2 s ročnou potrebou tepla na vykurovanie 18 400 kWh.

Elektrické podlahové vykurovanie – vykurovacie rohože / Elektrický kotol / Plynový kotol / Tepelné čerpadlo vzduch-voda / Tepelné čerpadlo zem-voda

Porovnanie vykurovania rodinného domu 150 m2 s ročnou potrebou tepla na vykurovanie 18 400 kWh.Elektrické
vykurovacie
rohože
ElektrokotolPlynový kotolTepelné
čerpadlo
vzduch-voda
Tepelné
čerpadlo
zem-voda
Odovzdávanie tepla – teplovodná podlahovka0 €4 300 €4 300 €4 300 €4 300 €
Zdroj tepla (rohože, elektrokotol, plyn. kotol, TČ)6 050 €1 600 €3 000 €10 000 €12 500 €
Príprava TÚV (okce120/obsahuje)1 000 €1 000 €ÁnoÁnoÁno
Náklady – komín + prípojka plynuNieNie2 000 €NieNie
Náklady na vykurovací systém7 050 €6 900 €9 300 €14 300 €16 800 €
COP vykurovací faktor/účinnosť0,990,9913,85
Ročná spotreba elektriky/plynu(kwh)18 585,8618 585,8617 523,814 842,113 680,00
Ročné náklady na vykurovanie a TÚV2 328 €2 328 €996 €624 €420 €
Mesačné náklady194 €194 €83 €52 €35 €
Podlahové chladenieNieNieNieÁnoÁno
Možnosť výmeny zdroja tepla/chladuNieÁnoÁnoÁnoÁno
Záruka (roky)222510
Možná dotáciaNieNieNie– 3 700 €– 3 700 €
Celkové náklady na 15 rokov41 970 €41 820 €24 240 €19 960 €19 400 €

Ceny sú orientačné, vrátane montáže a DPH.
Ceny energií a zariadení sa môžu meniť podľa dodávateľa (aj v priebehu času).
Životnosť plynového kotla a tepelného čerpadla vzduch-voda je 15 rokov (po tomto čase je potrebné ich vymeniť), tepelné čerpadlo zem-voda má životnosť 20 rokov, a preto je najvýhodnejšie z porovnávaných zdrojov tepla.
Na tepelné čerpadlá je ešte možné získať dotáciu až do výšky 3700 EUR. Slovenská inovačná a energetická agentúra priebežne vyhlasuje jednotlivé kolá na podporu OZE. SIEA zabezpečuje realizáciu podporných grantových programov zameraných na energetickú efektívnosť a využívanie obnoviteľných zdrojov energie vo verejnom sektore a v domácnostiach. Bližšie informácie v sekcii DOTÁCIE OZE.
Naši odborníci vám radi poradia. Kontaktujte nás a my vám predstavíme vhodné riešenie pre vašu stavbu.

Podlahové kúrenie Trnava

Podlahové kúrenie znižuje prašnosť

Podlahové vykurovanie disponuje nízkymi prevádzkovými teplotami. V miestnosti vďaka malým teplotným rozdielom dochádza len k miernemu prúdeniu vzduchu. Pri nižších teplotných rozdieloch sa vzduch /prach/ víri menej a taktiež nedochádza ani k vzniku plesní a vlhkých rohov, ktoré vznikajú z nerovnomerného tepelného žiarenia. Prevádzka podlahového kúrenia je hygienická, nevíri vzduch a vykurovacie plochy neznečisťuje unášaný prach. Nižšia vlhkosť stien bráni vzniku plesní a mikroorganizmov, čo znižuje riziko vzniku alergií. Prechladnutie od nôh nie je pravdepodobné – teplá podlaha je zdravšia pre dospelých aj deti hrajúce sa na podlahe.Podlahové kúrenie

Regulácia podlahového vykurovania REHAU

Podlahové vykurovanie rozdeľovačVhodnou a odborne inštalovanou regulačnou technikou podlahového vykurovania je možné ročne ušetriť až 20 % spotreby energie. Regulačnú techniku na podlahové vykurovania je možné priradiť dvom oblastiam činnosti:

Regulácia teploty na prívode.
Úlohou tejto regulačnej techniky je, aby bolo vždy pripravené dostatočné množstvo energie.

Regulácia teploty jednotlivých miestností.
Vhodná regulácia je napríklad RAUMATIC M. Jej úlohou je presné dávkovanie množstva energie pre každú miestnosť osobitne. To je zrealizované škrtením prietokov (škrtenie termopohonov ventilov vykurovacích okruhov). V najjednoduchšom variante postačí priestorový regulátor teploty umiestnený na stene, ktorý je prepojený s termopohonom v rozdeľovacej stanici.

Poradíme a navrhneme vykurovanie, tepelne cerpadla, vetranie.

Pocit tepelnej pohody

Tepelná pohoda je stav, keď je v priestore príjemná teplota a vhodné teplotné vrstvenie vzduchu. Tento stav možno dosiahnuť inštalovaním systému podlahového kúrenia. Vykurovanie prebieha sálaním tepla, a nie prúdením teplého vzduchu ako v prípade klasických radiátorov. Podlahové kúrenie vyžaruje po celej ploche teplo do priestoru a zohrieva ho rovnomerne. Pri radiátorovom vykurovaní je teplota pod stropom vyššia aj o niekoľko stupňov ako pri zemi. Pocitovo je potrebné tieto miestnosti prekurovať.  Pri ideálnom kúrení je vo výške hlavy stojaceho človeka teplota vzduchu približne o 2 až 3 °C nižšia ako na úrovni nôh – vytvára sa tak vhodné teplotné vrstvenie. Pri horizontálnom rozložení by mala byť teplota vo všetkých rovinách rovnaká. Podlahové kúrenie je bližšie ideálnemu kúreniu a tepelná pohoda ľudí v objekte je výrazne väčšia.

podlahové vykurovanie PompejeHistória

História podlahového vykurovania siaha až do starovekého Grécka. Približne v roku 1 200 pred n. l. sa používalo v provincii Anatólia, teplonosnou látkou boli spaliny. Cez komínový ťah v podlahe prechádzali spaliny a vykurovali miestnosti. Kúrilo sa o poschodie nižšie. Okolo roku 80 pred n. l. Rimania takto vykurovali kúpele a neskôr celé obydlia. Teplovzdušné vykurovanie v podlahových kanáloch využívalo spaliny z centrálneho ohniska. Dobre zachované podlahové vykurovanie je možné vidieť v starovekom meste Pompeje v Taliansku pri Neapole.

Ukážka našej inštalácie podlahového kúrenia

Podlahové kúrenie
Ďalšie fotky našich inštalácií nájdete v kapitole REFERENCIE. Vo viac ako 400 budovách sme urobili podlahové kúrenia … a ďalšie môže byť vaše …

Inštaláciu podlahového kúrenie robíme v dvoch variantoch: červené rúrky – REHAU, krémové – OVENTROP

Podlahové kúrenie zalievame poterom s aditívami (plastifikátor, PP vlákna), aby povrch bol odolný voči praskaniu, jednoliaty a podporoval prestup tepla. Na poter sa priamo pokladá dlažba, plávajúca podlaha, prípadne iné podlahové krytiny.

Potery - podlahové vykurovanie

V prípade záujmu o cenovú ponuku a vybudovanie podlahového kúrenia nás neváhajte kontaktovať:
geotherm@geotherm.sk, borcany@geotherm.sk, +421 915 800 915

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Poradíme Vám, ako najlepšie vybudovať kúrenie, vetranie a chladenie s úspornou a ekologickou prevádzkou.