Rekuperácia riadené vetranie

Zehnder je najväčším európskym výrobcom vetracích jednotiek s rekuperáciou tepla pre rodinné a bytové domy s dlhodobou tradíciou a skúsenosťami. Výroba vetracích jednotiek siaha až do roku 1968. Zehnder predstavuje vedúce postavenie vo Švajčiarsku, Holandsku, Taliansku aj Rakúsku, patrí medzi popredných 3 dodávateľov v Nemecku, Anglicku a Poľsku.

Zehnder vyrába nielen vetracie jednotky so spätným získavaním tepla a vlhkosti (rekuperáciou), ale tiež ucelený systém vysoko hygienických rozvodov vzduchu a dizajnvých mriežok a ventilov, niektoré z nich získali ocenenie IF Design Award.

Vetranie s rekuperáciou upravuje vlhkosť vzduchu v objekte

Jednou z výhod, ktorú má rekuperácia Zehnder oproti iným výrobcom je rekuperácia vlhkosti. Rekuperačné jednotky Zehnder sú vybavené entalpickým výmenníkom, ktorý dokáže odovzdávať z odvádzaného vzduchu do privádzaného čerstvého vzduchu nielen teplo, ale taktiež vysoký podiel vlhkosti a tak pasívne, bez dodatočnej elektrickej energie pomáha optimalizovať relatívnu vlhkosť vzduchu v objekte. Tým odpadá nebezpečenstvo zimného vysušovania interiéru a naviac sa znižuje riziko zamŕzania výmenníka.

rekuperácia tepla a vetranieVýhody rekuperácie:
– privedenie čerstvého vzduchu
– odvedenie škodlivín
– optimalizácia vlhkosti vzduchu (entalpický výmenník)
– ochrana zdravia vyvarovaním sa alergiám (filtre)
– energetická úspora 30-50 %

Rekuperácia tepla, riadené vetranie a vzduchotechnika – naša ponuka

Systémy rozvodu vzduchu Zehnder sú zárukou vysoko hygienickej prevádzky. Hladký vnútorný povrch Clinside obmedzujúci usadzovanie prachu vo vetracích potrubiach a ľahký prístup ku všetkým častiam vetrania umožňuje ľahké a dôkladné čistenie. To potvrdzuje tiež certifikácia uznávaným hygienickým inštitútom. Vďaka veľkej ohybnosti rozvodov a malým polomerom ohybu je inštalácia rozvodov vzduchu rýchla a jednoduchá s minimálnym počtom spojovacích dielov.

Rekuperačná jednotka

Vetracie jednotky Zehnder dosahujú účinnosť rekuperácie alebo spätného získavania tepla až 95%, čo znamená úsporu až 50% nákladov na kúrenie.

Vďaka najmodernejším EC ventilátorom s jednosmernými motormi so zníženým trením sú systémy vetrania Zehnder maximálne energeticky úsporné.

Spoločnosť Zehnder investuje už desiatky rokov vysoké čiastky do výskumu a vývoja systémov vetrania.  Príkladom môže byť inovatívna konštrukcia entalpických výmenníkov s polymerovými membránami, vďaka ktorým sú tieto výmenníky ľahko čistiteľné prepláchnutím vodou. Tým sa mnohonásobne zvyšuje ich životnosť bez zníženia účinnosti rekuperácie. Potrubie z vysoko kvalitného plastu obdržalo certifikát hygienického inštitútu a má jedny z najnižších tlakových strát na trhu.

Výmena filtrov – rekuperácia Zehnder

V rekuperačnej jednotke zabezpečuje je dôležitá pravidelná výmena filtrov. Filtre odporúčame vymeniť každých šesť mesiacov a v nových domoch každé štyri mesiace. Moderné rekuperačné jednotky samé upozornia na potrebu výmeny filtrov. Pravidelne kontrolujte filtre, v prípade potreby ich môžete očistiť pomocou vysávača tak, aby ste sa nedotkli filtra. Filtre vymieňajte pri vypnutej rekuperačnej jednotke.

Geotherm – systémy riadeného vetrania

Od 1. januára 2013 sa podľa normy museli všetky novopostavené rodinné domy „zmestiť“ do kategórie nízkoenergetický (so ­spotrebou energie na vykurovanie menej než 81,4 kWh/m² a rok), od 1. 1. 2016 sa požiadavky sprísnili a rodinné domy sa musia stavať ako ultranízkoenergetické (40,7 kWh/m² za rok na vykurovanie). Ďalšie sprísnenie nás čaká v roku 2020 – od 1. 1. 2021 budú musieť nové rodinné domy splniť požiadavku takmer nulovej spotreby energie (spotreba do 20,4 kWh/m² za rok).

Pri týchto podmienkach  je nutné použiť technológie riadeného vetrania-rekuperácie, tepelné čerpadlá alebo solárne systémy. Bez týchto technológií je problém sa vtesnať do normovanej spotreby a nie je možné dostať stavebné povolenie a skolaudovať.

Vetranie rekuperáciou zaisťuje využitie tepla v budove až s 90 % účinnosťou, čo znamená úsporu až 50% nákladov na kúrení a zníženie spotreby energie ne vykurovanie. V letnom období naopak využívame rekuperačnú jednotku na zachovanie ideálnej teploty v obytných priestoroch /rekuperačná jednotka zabraňuje prehrievaniu budovy/.

Odhadované prevádzkové náklady riadeného vetrania – REKUPERÁCIE sú cca 100 €/1 rok (33 € elektrická energia + sada filtrov). Obsluha rekuperačnej jednotky je jednoduchá – užívateľ mení iba filtre, ktoré sú ľahko prístupné a rýchlo vymeniteľné.

Potrebujem rekuperáciu? Alebo ako zmerať kvalitu vzduchu v dome či byte.