Zmäkčovače vody

Zmäkčovač vody Honeywell KaltecSoftzmakcovac vody

Zariadenie na zmäkčovanie vody pracuje na princípe iónovej výmeny. V iontovom výmenníku dochádza k absorpcii v pitnej vode voľne rozpustených iónov vápnika a horčíka a na každý takýto jeden ión sú uvoľnené vždy dva ióny sodíka. Výstupnú tvrdosť vody si môže užívateľ nastaviť podľa vlastných potrieb. Riadiaca jednotka zmäkčovacej stanice KS30 sa sama učí. Pokiaľ dôjde k dlhodobejšej zmene odberu, stanica sama zníži alebo zvýši nastavenie výkonu.

Zmäkčovač vody Honeywell KaltecSoft

Jeden vzorkovací ventil pre meranie tvrdosti neupravenej vody (v polohe bypass) a upravenej vody (v prevádzkovej polohe). Regenerácia podľa spotreby – Pred každou regeneráciou zariadenie skontroluje spotrebované množstvo vody a riadi regeneráciu.
Kompaktný – KS30E-30 a KS30I-30 sa zmestia pod kuchynský drez.
Funkcia bypass
Jednoduchá prevádzka
Jednoduchá inštalácia

Zmäkčovač bez soli NaturSoft NS3

Zmakcovac vody bez soliPri úprave pitnej vody majú budúcnosť najmä zmäkčovače vody, ktoré fungujú na fyzikálnej báze a nemenia zloženie vody. V súčasnosti sa stále využívajú hlavne zmäkčovače vody na báze soli a výmeny iónov. Táto technológia je účinná, avšak otázkou zostáva, či je chemicky upravenú vodu vhodné piť.

Nový zmäkčovač vody pracuje spoľahlivo, neovplyvňuje kvalitu a zloženie vody. Vápnik z vody sa neodstraňuje, len sa mení jeho forma, aby sa ďalej v rozvodoch studenej i teplej vody neusadzoval a netvoril vodný kameň. Vo vode upravenej novým zmäkčovačom nájdete rovnaké množstvo vápnika i horčíka ako pred úpravou.

Zmäkčovač bez soli NaturSoft NS3

Balenie obsahuje:
Sedimentačné filter hrubých nečistôt s náradím pre montáž
NaturSoft systém predinštalovaný a pripravený na montáž
Obtokový ventil „by pass“ a príslušenstvo (1 „)
Inštalačný manuál v českom jazyku

Zmäkčovač bez soli NaturSoft NS6 – pracuje s prietokom až 3,4 m3 / hod. (0,95 l / s)

Automatická úpravovňa vody VIESSMANN Aquahome

Zariadenie Aqua home vyrába jeden z najlepších výrobcov na svete v oblasti systémov na úpravu vody, ktorý už viac ako 80 rokov udáva trendy v tejto oblasti.
Zmäkčovače vody Aqua home majú unikátne, patentované riešenie, ktoré upravuje vodu komfortným spôsobom, šetrne voči životnému prostrediu.

 • Domáce spotrebiče, ktoré sú v styku s vodou ako napr.: práčka, umývačka, čajník majú dlhšiu životnosť a náklady na ich používanie sú menšie.
 • Vaňa, sprchovací kút, sanitárne armatúry nie sú pokryté vodným kameňom.
 • Náklady na pracie, čistiace a umývacie prostriedky sa znížia dokonca až na 60 %.
 • Účty za energiu sa znížia najmenej o 10 %.
 • Pokožka je zdravšia a hladšia. Osoby, ktoré trpia zápalmi na pokožke pociťujú výrazné zlepšenie pokožky pri používaní mäkkej vody.
 • Šetríme čas, nakoľko s mäkkou vodou sa ľahšie upratuje.
 • Vlasy sú čistejšie, viac sa lesknú a pri dotyku sú hebké.
 • Látky sú trvácnejšie a majú výraznejšie farby.
 • Používaním menšieho množstva pracích prostriedkov chránime životné prostredie.
 • Náklady na zariadenie Aquahome sa pri týchto výhodách môžu vrátiť za 2 – 4 roky.

Úprava vody zmäkčovaním

Pitná voda v niektorých oblastiach (Trnava, Nitra, Piešťany, Trenčín …) obsahuje veľké množstvo vápnika. Pre zariadenie v domácnosti prináša tvrdá voda viacero problémov. Vápnik sa usadzuje a zanáša časti zariadení hlavne tam kde sa mení teplota vody. Tvrdá voda tiež spôsobuje väčšiu spotrebu prípravkou na pranie a umývanie. Tieto problémy riešia zariadenia na zmäkčenie vody. Je vhodné ich použiť hlavne do technických miestností aby voda používaná na pranie bola pred použitím upravená.

Pitná voda

Kvalitná pitná voda je nenahraditeľnou zložkou pitného režimu a základ zdravého bývania. Kvalita pitnej vody a rôznych produktov znej pripravovaných je dôležitým faktorom ochrany zdravia aj pracovnej výkonnosti.

Pitná voda je významným zdrojom minerálnych látok a stopových prvkov, ktoré sú pre život človeka nevyhnutné, pretože organizmus si ich sám nevie vytvoriť, musia byť prijímané potravou a vodou. V pitnej vode sú obvykle v iónovej forme, dokonale rozpustené a ľahko využiteľné pre organizmus. Medzi hlavné stopové prvky patria vápnik, horčík, fosfor, fluór (podieľajú sa na stavbe kostí, zubov a membránových štruktúr); sodík, draslík (ovplyvňujú reguláciu vodnej a elektrolytovej rovnováhy); zinok, meď, selén, mangán (enzýmové katalyzátory); železo (transport kyslíka), iód a chróm (hormonálne funkcie).

Stupnica tvrdosti vody:

 • veľmi mäkká voda (< 0,50 mmol/l)
 • mäkká voda (0,70 –1,25 mmol/l)
 • stredne tvrdá voda (1,26 –2,50 mmol/l)
 • tvrdá voda(2,51 –3,75 mmol/l)
 • veľmi tvrdá voda (>3,76 mmol/l)

Prepočet tvrdosti vody
1 mmol/l = 5,6 °dH
1 °dH = 0,1783 mmol/l

Výskum zatiaľ nepreukázal žeby tvrdosť pitnej vody v obvyklých hodnotách mala negatívny dopad na ľudské zdravie. Nežiadúcimi prejavmi zvýšenej tvrdosti pitnej vody v domácnostiach je tvorba vodného kameňa vo varných nádobách, teplovodných trúbkach, ohrievačoch vody a kotloch, usadeniny na ohrievacích telesách, vyššia spotreba pracích prostriedkov. Tieto „technické“ problémy sú však riešiteľné a nemali by byť uprednostňované pred zdravotným benefitom a priaznivým vplyvom vápnika a horčíka vo vode na naše zdravie.

Zdroj: Informačný systém Pitná voda, prevádzkovaný ÚVZ SR a RÚVZ vSR

Mapa tvrdosti pitnej vody v SR:

Mapa tvrdosti pitnej vody

Odborný návrh a cenová ponuka zdarma

Poradíme a navrhneme najvhodnejšie technológie i zariadenia. Návrh vypracujú naši odborníci v niekoľkých pracovných dňoch.