V├Żhody vetrania rekuper├íciou

Rekuper├ícia je syst├ęm riaden├ęho vetrania. Vzduch priv├ídzan├Ż do interi├ęru je vy─Źisten├Ż pe─żov├Żm filtrom a┬ázohriaty pomocou odv├ídzan├ęho vzduchu. Obytn├Ż priestor je vyvetran├Ż ─Źist├Żm vzduchom bez straty tepla. Prach, pe─ż a┬áne─Źistoty zachyt├ívaj├║ filtre rekuper├ície, do interi├ęru pr├║di ─Źist├Ż a┬átepl├Ż vzduch.

V├Żhody rekuper├ícierekuper├ícia tepla a vetranie

 • Neust├íle priv├ídza ─Źerstv├Ż a ─Źist├Ż vzduch do dom├ícnosti
 • Zni┼żuje z├í┼ąa┼ż ┼żivotn├ęho prostredia ÔÇô vyu┼ż├şva odpadov├ę teplo sa zni┼żuje potrebu vykurovania
 • Vytv├íra zdrav┼íie prostredie ÔÇô filtruje pe─ż, splodiny a in├ę alerg├ęny v dom├ícom ovzdu┼í├ş
 • Reguluje vlhkos┼ą ÔÇô rekuper├ícia s┬áentalpick├Żm v├Żmenn├şkom
 • Zni┼żuje koncentr├íciu CO2 /aj pr├şpadn├ęho rad├│nu/
 • ├Ü─Źinnos┼ą rekuper├ície a┼ż 90 %
 • Energetick├í ├║spora na vykurovan├ş a┼ż 50 %

Naj─Źastej┼íie nespr├ívne inform├ície o rekupera─Źnej jednotke

 • Otv├íranie okien nie je zak├ízan├ę! Otv├íranie okien s├şce zni┼żuje ├║─Źinnos┼ą syst├ęmu rekuper├ície av┼íak rekuper├ícia v├ís nijak neobmedzuje.
 • Prev├ídzka rekuper├ície nie je drah├í! Odhadovan├ę prev├ídzkov├ę n├íklady s├║ cca 100 ÔéČ/1 rok (33 ÔéČ elektrick├í energia + sada filtrov).
 • Obsluha rekupera─Źnej jednotky nie je zlo┼żit├í. U┼ż├şvate─ż men├ş iba filtre, ktor├ę s├║ dostupn├ę a r├Żchlo vymenite─żn├ę.
 • Rekuper├ícia nie je hlu─Źn├í! Spr├ívne nadimenzovan├Ż a zrealizovan├Ż syst├ęm je takmer nehlu─Źn├Ż.
 • Rekuper├ícia plnohodnotne nahr├ídza vetranie oknami.
 • Rekuper├ícia je vhodn├í aj do dom├ícnosti alergikov!
 • Prostredn├şctvom filtrov dok├í┼że efekt├şvne obmedzi┼ą mno┼żstvo pe─żov a in├Żch alerg├ęnov v ovzdu┼í├ş.

Rekuper├íciu ju mo┼żn├ę namontova┼ą do takmer ka┼żd├ęho domu! Rekuper├ícia je potrebn├í pre n├şzkoenergetick├ę novostavby, ale ├║─Źinn├í je aj v star┼í├şch domoch, kde je vysok├í alebo pr├şli┼í n├şzku vlhkos┼ą.

Ulo┼żi┼ą

Rekupera─Źn├í jednotka

Rekupera─Źn├ę jednotky Zehnder sa vyzna─Źuj├║ vysokou ├║─Źinnos┼ąou rekuper├ície, s├║ energeticky ├║sporn├ę a s tichou prev├ídzkou. V ponuke m├íme rekupera─Źn├ę jednotky r├┤zneho v├Żkonu a tvaru.┬áKa┼żd├í rekupera─Źn├í jednotka Zehnder m├┤┼że by┼ą vybaven├í entalpick├Żm v├Żmenn├şkom, ktor├Ż rekuperuje aj vzdu┼ín├║ vlhkos┼ą a pom├íha udr┼żova┼ą priazniv├ę podmienky v dom├ícnosti. Prev├ídzka rekupera─Źn├Żch jednotiek Zehnder je takmer bez├║dr┼żbov├í. U┼ż├şvate─ż men├ş iba filtre, ktor├ę s├║ ─żahko dostupn├ę a r├Żchlo vymenite─żn├ę.

rekupera─Źn├í jednotka

Rekupera─Źn├í jednotka je zariadenie, ktor├ę umo┼ż┼łuje vyu┼żi┼ą teplotu vzduchu ods├ívan├ęho z priestoru na ohrev chladn├ęho priv├ídzan├ęho vzduchu. Tieto dva ÔÇ×vzduchyÔÇť s├║ od seba oddelen├ę tak, ┼że nem├┤┼że d├┤js┼ą k ich premie┼íaniu. Dotykov├ę plochy s├║ vyroben├ę z materi├ílu, ktor├Ż zaru─Źuje maxim├ílny prestup tepla.

Rekupera─Źn├í jednotka do interi├ęru.

Poh─żadov├í rekupera─Źn├í jednotka m├┤┼że by┼ą umiestnen├í v obytnej ─Źasti domu a v─Ćaka jej dizajnu sp─║┼ła aj estetick├ę n├íroky u┼ż├şvate─żov. Tich├í prev├ídzka rekupera─Źnej jednotky umo┼ż┼łuje in┼ítal├íciu bez potreby dodato─Źn├ęho odhlu─Źnenia.

Rekupera─Źn├í jednotka
Vetranie rekuper├íciou zais┼ąuje vyu┼żitie tepla v budove a┼ż s 90 % ├║─Źinnos┼ąou. V letnom obdob├ş naopak vyu┼ż├şvame rekupera─Źn├║ jednotku na zachovanie ide├ílnej teploty v obytn├Żch priestoroch /rekupera─Źn├í jednotka zabra┼łuje prehrievaniu budovy/.

Odhadovan├ę prev├ídzkov├ę n├íklady riaden├ęho vetrania – REKUPER├üCIE s├║ cca 100 ÔéČ/1 rok (33 ÔéČ elektrick├í energia + sada filtrov). Obsluha rekupera─Źnej jednotky je jednoduch├í ÔÇô u┼ż├şvate─ż men├ş iba filtre, ktor├ę s├║ dostupn├ę a r├Żchlo vymenite─żn├ę.

Rekuper├ícia je sp├Ątn├ę z├şskavanie energie z odpadov├Żch l├ítok k op├Ątovn├ęmu vyu┼żitiu.

Potrebujem rekuper├íciu? Alebo ako zmera┼ą kvalitu vzduchu v dome ─Źi byte.

Rekuperácia

Vykurovanie i ochladzovanie priestorov prebieha pri zatvoren├Żch okn├ích. To v┼íak neznamen├í, ┼że okn├í sa nem├┤┼żu otv├íra┼ą. Je len na samotnom u┼ż├şvate─żovi, ─Źi bude vetra┼ą rekuper├íciou /┼íetri┼ą energiu/ alebo oknami. Rekupera─Źn├í jednotka v├ís v├┤bec neobmedzuje. Pr├íve naopak, zais┼ąuje komfort a v├Żrazne zni┼żuje n├íklady spojen├ę s vykurovan├şm a ochladzovan├şm v├í┼ího domova. Priv├ídza ─Źerstv├Ż vzduch aj, ke─Ć nie ste doma (st├íle vetran├ę) a bez ├║niku tepla – st├íle svie┼ża dom├ícnos┼ą.

─Äal┼íia v├Żhoda vetrania rekuper├íciou je mo┼żnos┼ą vyu┼żitia filtrov pre vy─Źistenie priv├ídzan├ęho vzduchu od prachov alebo alerg├ęnov, ktor├ę mnoh├Żm z n├ís komplikuj├║ ┼żivot. T├Żm je budova vhodn├í na pobyt aj pre alergikov. Aby sa rekupera─Źn├í jednotka nezan├í┼íala prachom mus├ş ma┼ą z├íkladn├║ filtr├íciu. Do rekuper├ície je mo┼żn├ę vlo┼żi┼ą filtre s vysokou ├║─Źinnos┼ąou a filtrova┼ą vzduch vhodn├Ż aj pre laborat├│ri├í.

Rekupera─Źn├í jednotka do domu

 • Lok├ílna rekupera─Źn├í jednotka (decentr├ílna rekuper├ícia) – samostatn├í vetracia jednotka pre jednu miestnos┼ą. Priama v├Żmena vzduchu.
 • Centr├ílna rekupera─Źn├í jednotka – rekuper├ícia ur─Źen├í pre nieko─żko samostatn├Żch priestorov. V├Żmena vzduchu potrubiami.

Ulo┼żi┼ą

Ulo┼żi┼ą

Riaden├ę vetranie

Modern├ę stavby s├║ vzduchotesne uzavret├ę a neust├íla v├Żmena vzduchu je ne┼żiad├║ca. U star┼í├şch domov m├┤┼że prebieha┼ą prirodzen├ę vetranie cez nedoliehaj├║ce okn├í a in├ę stavebn├ę kon┼ítrukcie. Pri novostavb├ích je d├┤le┼żit├ę in┼ítalova┼ą syst├ęm riaden├ęho vetrania, aby vzduchotesn├ę priestory bolo mo┼żn├ę komfortne a zdravo vyu┼ż├şva┼ą na odpo─Źinok, ─Źi in├ę ─Źinnosti. ┬áPri nedostato─Źnom vetran├ş sa v miestnostiach hromad├ş ┼íkodliv├Ż CO2. Koncentr├ícia oxidu uhli─Źit├ęho sa meria v jednotk├ích ppm a┬ázdravotne akceptovate─żn├í je koncentr├ícia CO2 do 1 200 ppm. Pri vy┼í┼í├şch hodnot├ích koncentr├ície CO2 sa ─Źlovek prest├íva dlhodobo s├║stredi┼ą, v noci si nem├┤┼że odpo─Źin├║┼ą a r├íno vsta┼ą s pocitom svie┼żosti.

Rekupera─Źn├í jednotka poskytuje okrem ├║spory na vykurovan├ş hlavne st├ílu v├Żmenu ─Źerstv├ęho vzduchu do interi├ęru. Modern├ę domy s├║ vzduchotesne uzavret├ę a bez v├Żmeny vzduchu by boli neob├Żvate─żn├ę. Nedostato─Źn├ę je aj n├írazov├ę vetranie raz denne. In┼ítal├ícia riaden├ęho vetrania sa pohybuje v┬ározmedz├ş od 2500 a┼ż 5000 eur. Odborne nain┼ítalovan├Ż syst├ęm bude pracova┼ą spo─żahlivo s ├║dr┼żbou len v├Żmeny filtrov.

Letn├ę vypnutie syst├ęmu vetrania a rekuper├ície

Je to jedna z najz├íva┼żnej┼í├şch ch├Żb, ktor├ę m├┤┼żete s riaden├Żm vetran├şm urobi┼ą. Probl├ęmy, ktor├ę m├┤┼żete vyvola┼ą tak├Żmto chovan├şm je viac:

Syst├ęm riaden├ęho vetrania je nastaven├Ż na ur─Źit├Ż kolobeh. Je naprogramovan├Ż tak, aby vzduch a vodn├í para pr├║dili z jeden ─Źasti do druhej a mo┼żn├í kondenz├ícia vodnej pary prebiehla v mieste na to ur─Źenom. Ak by ste syst├ęm riaden├ęho vetrania zastavili, m├┤┼że sa sta┼ą, ┼że vzduch bude pr├║di┼ą opa─Źn├Żm smerom. Filtre nebud├║ fungova┼ą spr├ívne, vodn├í para m├┤┼że kondenzova┼ą na mieste, kde je to absol├║tne nevhodn├ę. Na niektor├Żch miestach sa m├┤┼że nahromadi┼ą aj nieko─żko litrov vody, ktor├í bude prin├í┼ía┼ą ─Ćal┼íie probl├ęmy a za─Źn├║ vznika┼ą plesne v syst├ęme vetrania. N├ísledn├ę ─Źistenie a v├Żmena ─Źast├ş syst├ęmu riaden├ęho vetrania v├Żrazne predra┼żia op├Ątovn├ę spustenie rekuper├ície.

V pr├şpade z├íujmu o cenov├║ ponuku na vybudovanie syst├ęmu rekuper├ície n├ís nev├íhajte kontaktova┼ą: geotherm@geotherm.sk, borcany@geotherm.sk, +421 915 800 915

Ako ─Źasto je potrebn├ę vymeni┼ą vzduchov├ę filtre?

Rekupera─Źn├ę filtre odpor├║─Źame vymeni┼ą ka┼żd├Żch ┼íes┼ą mesiacov a v nov├Żch domoch ka┼żd├ę ┼ítyri mesiace. Pravidelne kontrolujte filtre, v pr├şpade potreby ich m├┤┼żete o─Źisti┼ą pomocou vys├íva─Źa tak, aby ste sa nedotkli filtra. Filtre vymie┼łajte pri vypnutej rekupera─Źnej jednotke.

Nikdy ne─Źistite filtre vodou alebo inou kvapalinou!

Pre spr├ívne fungovanie a ochranu syst├ęmu riaden├ęho vetrania je d├┤le┼żit├ę kontrolova┼ą /v pr├şpade potreby vymie┼ła┼ą/ filtre proti prachu a pe─żu. Ods├ívan├Ż aj nas├ívan├Ż vzduch sa filtruj├║ pomocou ┼ípeci├ílnych vzduchov├Żch filtrov. Filtre musia by┼ą nahraden├ę v─Źas, aby sa zabr├ínilo dodato─Źnej a zbyto─Źnej ├║dr┼żbe.

Filtre rozde─żujeme pod─ża filtra─Źnej schopnosti do filtra─Źn├Żch tried. Filtra─Źn├ę triedy definuj├║ ve─żkos┼ą ─Źast├şc, ktor├ę filter dok├í┼że zachyti┼ą.

Ozna─Źenie filtrov ÔÇô filtra─Źn├ę triedy

G ÔÇô z├íkladn├ę filtre pre hrub├Ż prach
G1 s├║ ur─Źen├ę pre z├íkladn├ę ─Źistenie vzduchu, napr. ochrana pred hmyzom, l├şst├şm alebo pieskom.
G4 z├íkladn├í filtra─Źn├í trieda, ktor├í filtruje prachov├ę ─Źastice a ne─Źistoty >10 mikr├│nov, zabezpe─Źuj├║ ─Źistotu vzduchov├Żch potrub├ş, sl├║┼żia proti zne─Źisteniu klimatiz├íci├ş, rekuper├íci├ş a in├Żch kompaktn├Żch pr├şstrojov.

M ÔÇô vy┼í┼íia filtra─Źn├í trieda
M5 filtra─Źn├í trieda s ve─żmi dobrou schopnos┼ąou filtr├ície prachu (vhodn├í pre alergikov).

F ÔÇô filtre pre jemn├Ż prach
F7 a F8 ÔÇô v├Żstupn├í filtr├ícia v obytn├Żch priestoroch. Filtra─Źn├í trieda (vhodn├í pre alergikov, astmatikov a n├íro─Źn├Żch u┼ż├şvate─żov), ktor├í filtruje drobn├ę prachov├ę ─Źastice, sp├│ry, spaliny, popol─Źek a ne─Źistoty s ve─żkos┼ąou >2 mikr├│ny. Ve─żmi ─Źasto s├║ pou┼żit├ę ako koncov├ę filtre v klimatiza─Źn├Żch jednotk├ích.

F8 a F9 ÔÇô vyu┼ż├şvaj├║ sa v klimatiza─Źn├Żch zariadeniach s vy┼í┼í├şmi n├írokmi na ─Źistotu priv├ídzan├ęho vzduchu. Hlavn├ę vyu┼żitie nach├ídzaj├║ ako koncov├ę filtre pre vetracie jednotky vo v├Żrobn├Żch priestoroch a laborat├│ri├ích.

H ÔÇô filtre pre mikro─Źastice HEPA filtre
E10, E11, E12, H13 a H14 filtre tejto skupiny sa pou┼ż├şvaj├║ v priestoroch s vysok├Żmi n├írokmi na ─Źistotu filtrovan├ęho vzduchu ako s├║: laborat├│ri├í, nemocnice, potravin├írske v├Żrobne a farmaceutick├Ż priemysel.

┼ápeci├ílna trieda Active Carbon ÔÇô filtre s akt├şvnym uhl├şm, minimalizuj├║ z├ípach a toxick├ę l├ítky zo vzduchu, zlo┼żka s akt├şvnym uhl├şm je kombinovan├í s triedou G4.

Od polovice roku 2018 plat├ş nov├í norma pre filtre ISO 16890

Prachov├ę ─Źastice s├║ rozdelen├ę do kateg├│rii PM tried:
PM10 (ÔëĄ 10 ╬╝m)
PM2.5 (ÔëĄ 2.5 ╬╝m)
PM1 (aerodynamick├Ż priemer ÔëĄ 1 ╬╝m)

ePM klasifikacia filtrovSkratka PM znamen├íÔÇťParticulate MatterÔÇŁÔÇô odlu─Źovan├ę ─Źastice, napr. jemn├Ż prach.

Z tohto rozdelenia prachov├Żch ─Źast├şc vych├ídza nov├í klasifik├ícia. Filtre s├║ klasifikovan├ę do ┼ítyroch skup├şn.

Rozhoduj├║ce pre klasifik├íciu je ├║─Źinnos┼ą separ├ície odlu─Źovan├Żch ─Źast├şc vr├ímci r├┤znych intervalov pod─ża ve─żkosti jemn├ęho prachu(ÔëĄ 1 ╬╝m, ÔëĄ 2.5 ╬╝m aÔëĄ 10 ╬╝m).

Skupiny filtrov pod─ża ISO 16890
ISO COARSE (zodpovedá trieda G2, G3, G4)
ISO ePM10 (zodpovedá trieda M5, M6)
ISO ePM2.5 (zodpovedá trieda M6, F7)
ISO ePM1 (zodpovedá trieda F7, F8, F9)

Skupiny ISO ePM s├║ rozdelen├ę pod─ża percentu├ílnej ├║─Źinnosti separ├ície do 49 tried. Preto ozna─Źenie filtra─Źnej triedy M6 a M7 je priraden├í v dvoch skupin├ích pod─ża ISO 16890.

Sady sa v┼żdy skladaj├║ z dvoch filtrov. Jeden filter pre priv├ídzan├Ż vzduch z exteri├ęru (odstr├ínenie drobn├Żch ─Źast├şc, ochrana v├Żmenn├şka tepla). Druh├Ż filtruje vzduchu, ktor├Ż je odv├ídzan├Ż z interi├ęru (ochrana v├Żmenn├şka tepla). Oba filtre sa vymie┼łaj├║ naraz.

Filtre pre nami montovan├ę rekupera─Źn├ę jednotky si m├┤┼żete zak├║pi┼ą u n├ís. Na objedn├ívku vieme doda┼ą aj vzduchov├ę filtre pre ─Ćal┼íie modely rekuper├íci├ş Vaillant a Zehnder.

Rekupera─Źn├í jednotka – pon├║kame a montujeme rekuper├ície:

Porad├şme a navrhneme vykurovanie, tepelne cerpadla, vetranie.