X
Rekuperácia2024-05-21T17:55:37+02:00

Rekuperácia tepla, rekuperačná jednotka a riadené vetranie

Moderný dom vyžaduje pravidelné vetranie. Rekuperácia vám vyvetrá úsporne a podľa potreby. Ponúkame odborný návrh a inštaláciu rekuperácie na mieru.

Súčasné stavby sú takmer vzduchotesne uzatvorené a výmena vzduchu je možná len cez okná, dvere alebo pomocou systému vetrania. Automatické a úsporné vetranie pomocou rekuperácie bude súčasťou každej modernej stavby.

Rekuperácia je systém riadeného vetrania. Vzduch privádzaný do interiéru je vyčistený peľovým filtrom a zohriaty pomocou odvádzaného vzduchu. Obytný priestor je vyvetraný čistým vzduchom bez straty tepla. Prach, peľ a nečistoty zachytávajú filtre rekuperácie, do interiéru prúdi čistý a teplý vzduch.

Zehnder rekuperácia

Výhody vetrania rekuperáciou

Výhody rekuperácierekuperácia tepla a vetranie

 • Neustále privádza čerstvý a čistý vzduch do domácnosti
 • Znižuje záťaž životného prostredia – využíva odpadové teplo sa znižuje potrebu vykurovania
 • Vytvára zdravšie prostredie – filtruje peľ, splodiny a iné alergény v domácom ovzduší
 • Reguluje vlhkosť – rekuperácia s entalpickým výmenníkom
 • Znižuje koncentráciu CO2 /aj prípadného radónu/
 • Účinnosť rekuperácie až 90 %
 • Energetická úspora na vykurovaní až 50 %

Najčastejšie nesprávne informácie o rekuperačnej jednotke

 • Otváranie okien nie je zakázané! Otváranie okien síce znižuje účinnosť systému rekuperácie avšak rekuperácia vás nijak neobmedzuje.
 • Prevádzka rekuperácie nie je drahá! Odhadované prevádzkové náklady sú cca 100 €/1 rok (33 € elektrická energia + sada filtrov).
 • Obsluha rekuperačnej jednotky nie je zložitá. Užívateľ mení iba filtre, ktoré sú dostupné a rýchlo vymeniteľné.
 • Rekuperácia nie je hlučná! Správne nadimenzovaný a zrealizovaný systém je takmer nehlučný.
 • Pri rekuperácii nie je potrebné dodatočné vetranie. Rekuperácia plnohodnotne nahrádza vetranie oknami.
 • Rekuperácia neznižuje kvalitu vzduchu. Rekuperácia je vhodná aj do domácnosti alergikov! Filtruje peľ a alergény v ovzduší.

POZOR: nevhodná rekuperácia (lacná náhrada), zle navrhnutý alebo veľmi zle namontovaný systém môžu znižovať kvalitu vzduchu v domácnosti. Kondenzácia musí prebiehať v priestoroch rekuperačného systému, ktoré sú na to určené. Inak môže prichádzať k vzniku plesní.

Rekuperáciu je možné namontovať takmer do každého domu! Rekuperácia je potrebná pre nízkoenergetické novostavby, ale účinná je aj v starších domoch, kde je vysoká alebo príliš nízka vlhkosť.

Uložiť

Rekuperácia Zehnder
Rekuperácia Vaillant
Rekuperácia NIBE

Rekuperačná jednotka

Rekuperačné jednotky Zehnder sa vyznačujú vysokou účinnosťou rekuperácie, sú energeticky úsporné a s tichou prevádzkou. V ponuke máme rekuperačné jednotky rôzneho výkonu a tvaru. Každá rekuperačná jednotka Zehnder môže byť vybavená entalpickým výmenníkom, ktorý rekuperuje aj vzdušnú vlhkosť a pomáha udržovať priaznivé podmienky v domácnosti. Prevádzka rekuperačných jednotiek Zehnder je takmer bezúdržbová. Užívateľ mení iba filtre, ktoré sú ľahko dostupné a rýchlo vymeniteľné.

rekuperačná jednotka

Rekuperačná jednotka je zariadenie, ktoré umožňuje využiť teplotu vzduchu odsávaného z priestoru na ohrev chladného privádzaného vzduchu. Tieto dva „vzduchy“ sú od seba oddelené tak, že nemôže dôjsť k ich premiešaniu. Dotykové plochy sú vyrobené z materiálu, ktorý zaručuje maximálny prestup tepla.

Rekuperačná jednotka do interiéru

Pohľadová rekuperačná jednotka môže byť umiestnená v obytnej časti domu a vďaka jej dizajnu spĺňa aj estetické nároky užívateľov. Tichá prevádzka rekuperačnej jednotky umožňuje inštaláciu bez potreby dodatočného odhlučnenia.

Rekuperačná jednotka
Vetranie rekuperáciou zaisťuje využitie tepla v budove až s 90 % účinnosťou. V letnom období naopak využívame rekuperačnú jednotku na zachovanie ideálnej teploty v obytných priestoroch /rekuperačná jednotka zabraňuje prehrievaniu budovy/.

Odhadované prevádzkové náklady riadeného vetrania – REKUPERÁCIE sú cca 100 €/1 rok (33 € elektrická energia + sada filtrov). Obsluha rekuperačnej jednotky je jednoduchá – užívateľ mení iba filtre, ktoré sú dostupné a rýchlo vymeniteľné.

Rekuperácia je spätné získavanie energie z odpadových látok k opätovnému využitiu.

Potrebujem rekuperáciu? Alebo ako zmerať kvalitu vzduchu v dome či byte.

Rekuperácia centrálna / decentrálna

Vykurovanie i ochladzovanie priestorov prebieha pri zatvorených oknách. To však neznamená, že okná sa nemôžu otvárať. Je len na samotnom užívateľovi, či bude vetrať rekuperáciou /šetriť energiu/ alebo oknami.

Rekuperačná jednotka vás vôbec neobmedzuje. Práve naopak, zaisťuje komfort a výrazne znižuje náklady spojené s vykurovaním a ochladzovaním vášho domova. Privádza čerstvý vzduch aj, keď nie ste doma (stále vetrané) a bez úniku tepla – stále svieža domácnosť.

Ďalšia výhoda vetrania rekuperáciou je možnosť využitia filtrov pre vyčistenie privádzaného vzduchu od prachov alebo alergénov, ktoré mnohým z nás komplikujú život. Tým je budova vhodná na pobyt aj pre alergikov.

Aby sa rekuperačná jednotka nezanášala prachom musí mať základnú filtráciu. Do rekuperácie je možné vložiť filtre s vysokou účinnosťou a filtrovať vzduch vhodný aj pre laboratóriá.

Rekuperačná jednotka do domu

 • Lokálna rekuperačná jednotka (decentrálna rekuperácia) – samostatná vetracia jednotka pre jednu miestnosť. Priama výmena vzduchu.
 • Centrálna rekuperačná jednotka – rekuperácia určená pre niekoľko samostatných priestorov. Výmena vzduchu potrubiami.

Potrubie pre rekuperáciu

Vetracia rúrka Zehnder ComfoTube 90

Rekuperácia rúrka ComfoTubeVetracia rúrka ComfoTube 90 (k dispozícii aj s priemerom 75 mm) je vyrobená zo zdravotne neškodného plastu (antibakteriálny, antistatický). Jej patentovaný hladký vnútorný povrch s označením Clinside výrazne obmedzuje usadzovanie prachu a umožňuje jednoduché čistenie. Vďaka tomu, že rúrky ComfoTube majú 3- až 4-krát väčšiu ohybnosť než bežné rúrky, znižuje sa čas i cena inštalácie. Polovičné tlakové straty umožňujú tichší chod – ten je pre takéto zariadenia všeobecne mimoriadne dôležitý.

TECHNICKÉ PARAMETRE:
Vonkajší priemer: 90 mm
Vnútorný priemer: 74 mm
Hmotnosť bežného metra: 0,46 kg
Materiál: HDPE

– hladká vnútorná stena Clinside
– dobre čistiteľný, nekorodujúci
– dokonale vzduchotesný
– stabilná rúrka (pevnosť väčšia ako 8 kN/m2)
– hygienicky čistý materiál
– nízka hmotnosť, rýchla inštalácia

Vetracia rúrka ComfoTube flat 51

Flexibilná, zvonku vlnitá, zvnútra hladká vetracia rúrka. Výška potrubia len 51 mm. ComfoTube flat 51 môže byť zabudovaná v podlahe alebo vedená vnútri prepážok.

Uložiť

Uložiť

TECHNICKÉ PARAMETRE:
Vonkajšia šírka: 138 mm
Vnútorná šírka: 122 mm
Vonkajšia výška: 51 mm
Vnútorná výška: 35 mm
Materiál: HDPE

– oválna flexibilná plochá rúrka
– jednoduchá inštalácia
– kvalitný zdravotne nezávadný materiál
– hladká vnútorná stena
– nízka tlaková strata
– jednoduché čistenie

Rekuperácia do bytu Zehnder ComfoAir 180

Rekuperačná jednotka do bytu – kompaktný systém riadeného vetrania

Vetracia jednotka Zehnder ComfoAir 180 sa používa na riadené vetrania domu či bytu s veľkosťou obytnej plochy až do 120 m2. Automaticky vyvetrá a ušetrí 30 až 50 % nákladov na vykurovanie. Veľkosť tejto novej vetracej jednotky /680 × 560 × 280 mm/ bola navrhnutá s ohľadom na možnosť vstavania do kuchynských liniek alebo iného malého priestoru. Všetky rozvody sú kompatibilné s ostatnými komponentmi značky Zehnder.

Rekuperácia do bytu

Rekuperačná jednotka do bytu

Rozvody vzduchu sa umiestnia nad skrinky a do podhľadu /postačuje výška 10 cm/. Pri maximálnom výkone privádza do bytu až 180 m3 vzduchu pri tlaku 150 Pa. Do miestností je čerstvý vzduch rozvádzaný plochými vetracími potrubiami o výške len 51 mm.

Vetracie jednotky Zehnder sú vybavené najmodernejšími EC ventilátormi, dosahujú energetickú účinnosť 0,29 W/m³/h. Odhadované prevádzkové náklady systému vetrania cca 100 €/1 rok (33 € elektrická energia + sada filtrov). Bezstarostná prevádzka – užívateľ mení iba filtre a čistí nasávacie mriežky v  miestnostiach.

Rekuperačná jednotka do bytu – kompaktný systém riadeného vetrania – pdf na stiahnutie.

Rekuperácia Zehnder
Rekuperácia Vaillant
Rekuperácia NIBE

Prečo sa rozhodnúť pre rekuperáciu

1. Vyvetráte, ale nestratíte teplo

Vyvetrať, ale nestratiť teplo, patrí nepochybne medzi najdôležitejšie funkcie systému riadeného vetrania s rekuperáciou. Do domácnosti privádza čistý vzduch, ktorý je spätne zohriaty pomocou energie získanej z odvádzaného odpadového vzduchu. V novostavbách A0 sa často kombinuje s tepelným čerpadlom, ktoré využíva energiu z obnoviteľných zdrojov, ich kombinácia totiž vedie k úsporám prevádzkových nákladov.

2. Systém vyvetrá za vás

Ľudia často podceňujú vetranie. Aby bol vzduch v interiéri neustále čerstvý, museli by ste intenzívne vetrať každé ráno asi 5-30 minút a vetranie opakovať každé 2 hodiny, vrátane nocí. A to bez ohľadu na to, či je vonku zima alebo teplo. Už krátky pobyt vo vydýchanom prostredí s vysokým obsahom CO2 sa totiž môže prejaviť zníženou koncentráciou, únavou či bolesťami hlavy. Nedostatočné vetranie v spálni prináša nekvalitný spánok. Riadené vetranie vyvetrá za vás pravidelne a správne, čím vám ušetrí nielen čas, ale aj peniaze.

3. Prevencia proti plesniam

Ideálna vlhkosť v obytných priestoroch je 40 – 60 %. Správna miera vlhkosti je rovnako dôležitá pre vaše zdravie ako pre stavebnú konštrukciu vášho domu. Zvýšená vlhkosť spôsobuje problémy a tvorenie plesní na stenách. Vďaka riadenému vetraniu s rekuperáciou bude dom „dýchať“ a udržiavať si ideálnu mieru vlhkosti.

4. Úľava pre alergikov

Filtrácia vzduchu je ďalšou dôležitou funkciou rekuperácie. Vzduch z exteriéru prechádza filtrom, ktorý zachytí prach, peľ a iné nečistoty. Na trhu možno nájsť rôzne triedy filtrov, pričom každá trieda má iné vlastnosti. S návrhom systému a výberom vhodného filtra vám radi pomôžeme.

5. Chladenie v lete

Rekuperačná jednotka ponúka možnosť inštalácie prepínateľného bypassu, ktorý umožní zdravé ochladzovanie domu počas leta. Cez deň privádzaný vzduch ochladzuje tým odvádzaným a v noci privádza chladný vzduch priamo z vonku. Pomocou nočného prevetrávania vonkajším chladným vzduchom klesne teplota v dome aj o 2-3 °C. „Výhodou centrálnej vetracej jednotky Zehnder ComfoAir Q 350 je zabudovaný bypass. Jednotka má moderný dizajn, nízku spotrebu energie a minimálnu hlučnosť.

Riadené vetranie

Moderné stavby sú vzduchotesne uzavreté a neriadená výmena vzduchu je nežiadúca. U starších domov môže prebiehať prirodzené vetranie cez nedoliehajúce okná a iné stavebné konštrukcie. Pri novostavbách je dôležité inštalovať systém riadeného vetrania, aby vzduchotesné priestory bolo možné komfortne a zdravo využívať na odpočinok, či iné činnosti.  

Pri nedostatočnom vetraní sa v miestnostiach hromadí škodlivý CO2. Koncentrácia oxidu uhličitého sa meria v jednotkách ppm a zdravotne akceptovateľná je koncentrácia CO2 do 1 200 ppm. Pri vyšších hodnotách koncentrácie CO2 sa človek prestáva dlhodobo sústrediť, v noci si nemôže odpočinúť a ráno vstať s pocitom sviežosti.

Rekuperácia a vetranie domu

Rekuperačná jednotka poskytuje okrem úspory na vykurovaní hlavne stálu výmenu čerstvého vzduchu do interiéru. Moderné domy sú vzduchotesne uzavreté a bez výmeny vzduchu by boli neobývateľné. Nedostatočné je aj nárazové vetranie raz denne. Inštalácia riadeného vetrania sa pohybuje v rozmedzí od 2500 až 5000 eur. Odborne nainštalovaný systém bude pracovať spoľahlivo s údržbou len výmeny filtrov.

Letné vypnutie systému vetrania a rekuperácie

Je to jedna z najzávažnejších chýb, ktoré môžete s riadeným vetraním urobiť. Problémy, ktoré môžete vyvolať takýmto chovaním je viac:

Systém riadeného vetrania je nastavený na určitý kolobeh. Je naprogramovaný tak, aby vzduch a vodná para prúdili z jeden časti do druhej a možná kondenzácia vodnej pary prebiehla v mieste na to určenom. Ak by ste systém riadeného vetrania zastavili, môže sa stať, že vzduch bude prúdiť opačným smerom. Filtre nebudú fungovať správne, vodná para môže kondenzovať na mieste, kde je to absolútne nevhodné. Na niektorých miestach sa môže nahromadiť aj niekoľko litrov vody, ktorá bude prinášať ďalšie problémy a začnú vznikať plesne v systéme vetrania. Následné čistenie a výmena častí systému riadeného vetrania výrazne predražia opätovné spustenie rekuperácie.

V prípade záujmu o cenovú ponuku na vybudovanie systému rekuperácie nás neváhajte kontaktovať: geotherm@geotherm.sk, borcany@geotherm.sk, +421 915 800 915

Filtre do rekuperácie

Ako často je potrebné vymeniť vzduchové filtre?

Filter do rekuperácie F7 G4 ZEHNDERRekuperačné filtre odporúčame vymeniť každých šesť mesiacov a v nových domoch každé štyri mesiace. Pravidelne kontrolujte filtre, v prípade potreby ich môžete očistiť pomocou vysávača tak, aby ste sa nedotkli filtra. Filtre vymieňajte pri vypnutej rekuperačnej jednotke.

Nikdy nečistite filtre do rekuperácie vodou alebo inou kvapalinou!

Pre správne fungovanie a ochranu systému riadeného vetrania je dôležité kontrolovať /v prípade potreby vymieňať/ filtre proti prachu a peľu. Odsávaný aj nasávaný vzduch sa filtrujú pomocou špeciálnych vzduchových filtrov. Filtre musia byť nahradené včas, aby sa zabránilo dodatočnej a zbytočnej údržbe.

Filtre do rekuperácie rozdeľujeme podľa filtračnej schopnosti do filtračných tried. Filtračné triedy definujú veľkosť častíc, ktoré filter dokáže zachytiť.

Ponúkame Vám kvalitné filtre do rekuperácie aby vaša vetracia jednotka pracovala spoľahlivo. A dlhodobo udržovala klímu vo vašej budove na najlepšej úrovni.

Označenie filtrov do rekuperácie – filtračné triedy

G – základné filtre pre hrubý prach
G1 sú určené pre základné čistenie vzduchu, napr. ochrana pred hmyzom, lístím alebo pieskom.
G4 základná filtračná trieda, ktorá filtruje prachové častice a nečistoty >10 mikrónov, zabezpečujú čistotu vzduchových potrubí, slúžia proti znečisteniu klimatizácií, rekuperácií a iných kompaktných prístrojov.

M – vyššia filtračná trieda
M5 filtračná trieda s veľmi dobrou schopnosťou filtrácie prachu (vhodná pre alergikov).

F – filtre pre jemný prach
F7 a F8 – výstupná filtrácia v obytných priestoroch. Filtračná trieda (vhodná pre alergikov, astmatikov a náročných užívateľov), ktorá filtruje drobné prachové častice, spóry, spaliny, popolček a nečistoty s veľkosťou >2 mikróny. Veľmi často sú použité ako koncové filtre v klimatizačných jednotkách.

F8 a F9 – využívajú sa v klimatizačných zariadeniach s vyššími nárokmi na čistotu privádzaného vzduchu. Hlavné využitie nachádzajú ako koncové filtre pre vetracie jednotky vo výrobných priestoroch a laboratóriách.

H – filtre pre mikročastice HEPA filtre
E10, E11, E12, H13 a H14 filtre tejto skupiny sa používajú v priestoroch s vysokými nárokmi na čistotu filtrovaného vzduchu ako sú: laboratóriá, nemocnice, potravinárske výrobne a farmaceutický priemysel.

Špeciálna trieda Active Carbon – filtre s aktívnym uhlím, minimalizujú zápach a toxické látky zo vzduchu, zložka s aktívnym uhlím je kombinovaná s triedou G4.

Od polovice roku 2018 platí nová norma pre filtre ISO 16890

Prachové častice sú rozdelené do kategórii PM tried:
PM10 (≤ 10 μm)
PM2.5 (≤ 2.5 μm)
PM1 (aerodynamický priemer ≤ 1 μm)

ePM klasifikacia filtrovSkratka PM znamená“Particulate Matter”– odlučované častice, napr. jemný prach.

Z tohto rozdelenia prachových častíc vychádza nová klasifikácia. Filtre sú klasifikované do štyroch skupín.

Rozhodujúce pre klasifikáciu je účinnosť separácie odlučovaných častíc vrámci rôznych intervalov podľa veľkosti jemného prachu(≤ 1 μm, ≤ 2.5 μm a≤ 10 μm).

Skupiny filtrov podľa ISO 16890
ISO COARSE (zodpovedá trieda G2, G3, G4)
ISO ePM10 (zodpovedá trieda M5, M6)
ISO ePM2.5 (zodpovedá trieda M6, F7)
ISO ePM1 (zodpovedá trieda F7, F8, F9)

Skupiny ISO ePM sú rozdelené podľa percentuálnej účinnosti separácie do 49 tried. Preto označenie filtračnej triedy M6 a M7 je priradená v dvoch skupinách podľa ISO 16890.

Sady sa vždy skladajú z dvoch filtrov. Jeden filter pre privádzaný vzduch z exteriéru (odstránenie drobných častíc, ochrana výmenníka tepla). Druhý filtruje vzduchu, ktorý je odvádzaný z interiéru (ochrana výmenníka tepla). Oba filtre sa vymieňajú naraz.

Filtre pre nami montované rekuperačné jednotky si môžete zakúpiť u nás. Na objednávku vieme dodať aj vzduchové filtre pre ďalšie modely rekuperácií Vaillant a Zehnder.

Rekuperačná jednotka – ponúkame a montujeme rekuperácie:

Poradíme a navrhneme vykurovanie, tepelné čerpadlá, vetranie

Výber profesionálnej inštalačnej firmy na montáž rekuperácie

Výber správnej inštalačnej firmy je kľúčový pre úspešnú montáž a optimálne fungovanie rekuperačného systému.

Na čo je dobré sa zamerať pri výbere profesionálnej firmy:

Skúsenosti a odbornosť:

Dĺžka praxe: Vyberte firmu s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti inštalácie rekuperačných systémov.
Certifikáty a školenia: Overte, či technici majú potrebné certifikáty a absolvovali odborné školenia.
Referencie: Požiadajte o referencie od predchádzajúcich klientov a overte si ich spokojnosť s realizovanými projektmi.

Komplexné služby:

Projektovanie: Firma by mala poskytovať služby od návrhu systému až po finálnu inštaláciu.
Servis a údržba: Zistite, či firma ponúka aj servisné služby a pravidelnú údržbu systému po jeho inštalácii.

Kvalita ponúkaných produktov:

Značky a certifikácie: Zistite, s akými značkami rekuperačných jednotiek firma pracuje a či tieto produkty majú potrebné certifikácie kvality.
Inovatívne technológie: Firma by mala ponúkať moderné a inovatívne riešenia, ktoré zaručujú vysokú účinnosť a úspory energie.

Transparentnosť a komunikácia:

Cenová ponuka: Požiadajte o podrobnú cenovú ponuku a porovnajte ju s inými firmami. Uistite sa, že ponuka je transparentná a zahŕňa všetky náklady.
Komunikácia: Vyberte firmu, ktorá je ochotná odpovedať na všetky vaše otázky a poskytuje jasné a zrozumiteľné informácie.

Záruky a poistenie:

Záruka na prácu: Overte, akú záruku firma poskytuje na inštaláciu a či pokrýva všetky prípadné chyby a nedostatky.
Poistenie: Uistite sa, že firma má poistenie zodpovednosti za škody spôsobené počas inštalácie.

Technická podpora:

Dostupnosť: Zistite, či firma poskytuje technickú podporu a v akom rozsahu. Dôležitá je dostupnosť v prípade poruchy alebo potreby konzultácie.
Návody a školenia: Firma by mala ponúkať aj návody na obsluhu systému a prípadné školenia pre užívateľov.

Hodnotenia a recenzie:

Online recenzie: Prečítajte si recenzie na internete a na rôznych fórach. Hodnotenia od iných zákazníkov vám môžu poskytnúť cenné informácie o spoľahlivosti a kvalite služieb firmy.
Osobné odporúčania: Poraďte sa s priateľmi alebo susedmi, ktorí už majú rekuperačný systém nainštalovaný. Osobné skúsenosti môžu byť najužitočnejšie.

FAQ Rekuperácia – často kladené otázky

Aké sú výhody rekuperácie vzduchu?2024-05-06T14:40:32+02:00

Medzi hlavné výhody patrí zlepšenie kvality vzduchu, úspora energie, minimalizácia straty tepla, eliminácia vlhkosti a pachov, a zvýšenie celkového pohodlia v dome.

Je vetranie rekuperáciou zdravé?2024-05-06T14:13:31+02:00

Oknom prichádza rovnako čerstvý vzduch ako cez ventilačné zariadenie. Pri rekuperácii je čerstvý vzduch zohriaty a filtrovaný. Rekuperácia šetrí vykurovaciu energiu a privádza filtrovaný vzduch/bez prachu a peľu/. Jemné filtre zaisťujú, že sa do domácnosti nedostane žiadny peľ. Takže je vhodná aj pre alergikov.

Čo je vetranie s rekuperáciou?2024-05-06T14:06:58+02:00

Rekuperácie predstavujú moderný systém riadeného vetrania, ktorý zabezpečí prísun čerstvého vzduchu a spätné získavanie tepla z odvádzaného vzduchu. Privádzaný vzduch je upravený peľovým filtrom a je čistý – bez alergénov. Moderná rekuperácia pracuje s 90% účinnosťou a môže ušetriť až 50 % energie na vykurovanie.

Rozvody rekuperácie zabezpečujú distribúciu čerstvého vzduchu a odsávanie použitého – vydýchaného vzduchu. Odvádzaný aj privádzaný vzduch sa stretávajú vo výmenníku tepla. Vydýchaný vzduch tu odovzdá svoje teplo (energiu) vonkajšiemu privádzanému vzduchu.

Správne namontovaná rekuperácia je tichá, úsporná a vyvetrá celý dom. Jej inštalácia je vhodná takmer do každej nehnuteľnosti – staršieho rodinného domu i nízkoenergetickej novostavby. Ideálne je inštalovať rekuperačnú jednotku pri výstavbe alebo rekonštrukcii.

V ktorých lokalitách mi môže GEOTHERM nainštalovať vetranie s rekupráciou?2024-05-06T14:03:07+02:00

Návrh, montáž a servis rekuperácie zabezpečíme pre západ a stred Slovenska, a aj pohraničie v Rakúsku.

Aký ventilačný systém je vhodný pre mňa?2024-05-06T13:52:04+02:00

Výber najvhodnejšieho systému pre vás závisí od rozpočtu a vašej nehnuteľnosti: pre rodinné domy zväčša odporúčame centrálny systém vetrania, zatiaľ čo decentralizovaný systém je vhodnejší pre menšie byty alebo jednotlivé miestnosti.

Môže rekuperačná jednotka slúžiť v lete na chladenie domu?2024-05-06T13:16:49+02:00

Áno, rekuperačná jednotka pri zapnutom obtoku vzduchu odvádza teplý vzduch a privádza nočný studený vzduch do domu. Rekuperačná jednotka môže ochladzovať dom aj pomocou zemného výmenníka tepla (ak je použitý v systéme).

Vzniká v dome prevádzkou rekuperácie prievan?2024-05-06T13:01:41+02:00

Zohriaty vzduch je privádzaný stabilne v malom množstve a dlhodobo.
Prevádzkou rekuperácie prievan nevzniká. Na určitý čas je možné prísun vzduchu zvýšiť, napr. pri vysokej koncentrácii ľudí v dome.

Môžem napojiť do rekuperačného systému kuchynský odsávač pary(digestor)?2024-05-06T10:35:36+02:00

Neodporúčame napojiť odsávanie digestora do rekuperácie. Mastné pary z digestora skôr zanesú výmenník a bude potrebné skoré vyčistenie.

Vzniká hluk pri prevádzke rekuperácie?2024-05-06T10:31:46+02:00

Systém rekuperácie obsahuje tlmiče hluku a predpísaná rýchlosť prúdenia vzduchu zamedzuje nadmernej hlučnosti.

Go to Top