Podlahové vykurovanie a jeho nastavenie

Pri teplovodnom vykurovacom systéme sa na reguláciu teploty používa rozdeľovač. Ten predstavuje akúsi riadiacu jednotku, ktorá rozdeľuje prietok vody do jednotlivých okruhov a miestností s podlahovým vykurovaním. Ovládaním prietokov je možné nastavovať pre rôzne miestnosti rôzne teploty. Tým regulovať aj teplotu plochy a miestnosti. Zároveň platí, že čím väčší okruh, tým vyžaduje väčší prietok a naopak.

Digitálne rozdeľovače

Moderné ovládače používajú digitálne nastavenie teploty a automatické nastavenie prietokov. Takýto ovládací panel má displej, na ktorom si nastavíte teploty pre každú jednu miestnosť vo vašom dome. Digitálny ovládač nastavuje prietoky a udržuje požadovanú teplotu.

Regulátory pre podlahové vykurovanie umožňujú riadiť teplotu v každej miestnosti zvlášť. Tým sú optimalizované náklady na vykurovanie. Po zmene nastavení je dobré počkať niekoľko dní, kým sa zmeny prejavia. Teplota v priestore sa musí celkovo ustáliť.

Rozdelovac
Rozdelovac

Klasické – rozdeľovače

Pred nastavením podlahového kúrenia je dobré poznať ideálne teploty v miestnostiach. Ale hlavne je potrebné vedieť aké teploty chceme dosiahnuť v jednotlivých miestnostiach.

Vhodné nastavenie teplôt:

 • v obývačke by mala byť teplota 20 až 23 °C
 • v detskej izbe je ideálna teplota okolo 22 °C
 • v spálni by malo stačiť 18 °C
 • v kúpeľni 24 °C
 • chodbu stačí vykúriť na 16 °C
Rozdeľovač vykurovania

Manuálne nastavenie podlahového vykurovania – nastavenie prietokov rozdeľovača

Pri základnom nastavení je najdlhší okruh otvorený na maximum a ostatné sú priškrtené v pomere dĺžok. Okruh s polovičnou dĺžkou priškrtíme o polovicu. Tým vyrovnáme vykurovanie v celom podlaží a následne pristúpime k úprave jednotlivých miestností.

Nastavenie okruhov podlahového vykurovania:

 1. zdvihnite ovládaciu červenú krytku prietokomeru smerom nahor
 2. otáčaním čiernej (červenej) matice prietokomeru doprava v smere šípky znižujete prietok vody vykurovacou slučkou až do jej uzatvorenia
 3. otáčaním čiernej (červenej) matice doľava v smere šípky zvyšujete prietok vody vykurovacou slučkou od 0 do 5 l/min. na nastavenú hodnotu podľa projektových podkladov
 4. modrý ventil uzatvára okruh, otáčaním krytky doprava bude umožnené okruh plne uzavrieť, opätovné otvorenie bude prietokomerom obmedzené na predvolenú pozíciu pôvodne nastaveného prietoku.

Nastavenie podlahového vykurovaniaPozor! Uzatváracím ventilom v tele zberača žiadnu reguláciu nevykonávame, je určená len k uzatváraniu a otváraniu daného vykurovacieho okruhu

Podlahové kúrenie je stabilné, čo sa týka výkonu odovzdávacej plochy a je nemožné ho zakryť ako napríklad radiátor. Toto robí z podlahového kúrenia veľmi dobre nastaviteľný zdroj tepla.

Správne vyregulovaná podlahovka pri dotyku ruky s podlahou vás nesmie hriať ani chladiť. Povrchová teplota podlahy v pobytových zónach miestnosti 29 °C je totožná s povrchovou teplotou ľudského tela 28 – 30 °C. Starosti so správnou reguláciou na seba ľahko prevezmú inteligentné systémy regulácie  ktoré sú ako súčasť kompletného sortimentu. Pripojenie cez internet alebo smartphon je už dnes samozrejmosťou, takže odkiaľkoľvek máte prehľad o stave teplôt a máte tiež možnosť zmeniť nastavenie.

REGULÁCIA TEPLOTY NEA SMART

Termostat NEA s inteligentnou reguláciou teploty riadi rozdeľovač podlahového vykurovania a reguluje množstvo vykurovacej vody, ktorá prúdi do potrubia.

 • Úspora energie 20%. Žiadna nadmerná spotreba vďaka inteligentnému a presnému nastaveniu.
 • Inovatívny moderný design, dokonale sa integruje do akéhokoľvek priestoru.
 • Jednoduchá montáž. Pri dodatočnom zabudovaní bezdrôtovej varianty odpadá nepraktická kabeláž a sekanie.
 • Pripojenie k internetu.
 • Ovládajte cez web, smartphone, tablet alebo PC kdekoľvek sa nachádzate.

NEA SMART je ovládanie podlahovky.
Na displeji vždy prehľadne zobrazuje len tie informácie, ktoré potrebujete vedieť:

 • aktuálne funkcie
 • čas
 • teplotu v miestnosti
Termostat podlahového kúrenia NEA SMART

Nová NEA SMART 2.0 je už 5. generáciou regulačných systémov Rehau špeciálne vyvinutých pre plošné systémy, akým je napr. podlahové vykurovanie. Jej dôležitou prednosťou je však vyladená funkčnosť aj v systémoch plošného chladenia vrátane riešenia rosného bodu.

Prináša úsporu vykurovacích nákladov až 20 %

S inteligentnými funkciami, ako je geofencing, funkcia rozpoznávania otvorených okien alebo nezávislý režim úspory energie je možná energetická úspora až 20 %. Aj keď ste na cestách, pohodlne si môžete znížiť teplotu miestností.

NEA SMART 2.0 sa učí z návykov používania vykurovania zákazníkov a automaticky sa prispôsobí. Nastavenie je možné aj cez hlasové ovládanie Amazon Alexa.

Výhody podlahového vykurovania a viac informácií … tu

Údržba podlahového vykurovania

Základná údržba podlahového kúrenia je jednoduchá a zvládne ju takmer každý. V ideálnom prípade je pravidelne servisované celé vykurovnie aj s podlahovým kúrením. Pravidelný servis napr. vyžadujú tepelné čerpadlá aj plynové kotly.

Základná údržba podlahového kúrenia spočíva v nasledovných krokoch, kde odporúčame raz za rok (ak vykurovací systém obsahuje uvedený komponent):

 • vyčistiť sieťku v potrubnom filtri,
 • skontrolovať činnosť automatického odvzdušňovacieho/odlučovacieho ventilu (súčasťou filtra je tlačidlo na ručné spustenie),
 • otočiť a uzatvoriť všetky guľové ventily, ktoré nájdete (predídete tým ich zatuhnutiu).

V prípade, že systém neobsahuje vyššie uvedené komponenty (filter, odlučovač vzduchu) údržba podlahového kúrenia spočíva:

 • raz za 2 roky na rozdeľovači podlahového vykurovania skontrolovať či ukazovateľ na prietokomeroch každého okruhu klesne na nulu v prípade, že uzatvoríte príslušný okruh (prípadne vypnete kúrenie),
 • raz za 5 rokov odvzdušniť okruhy podlahového vykurovania ak je to potrebné (ak výrazne klesne prietok v určitom okruhu t.j.v určitej miestnosti nie je dostatočná teplota) a „prepláchnuť rozdeľovač“, čím sa z rozdeľovača vypustia zachytené nečistoty – kal.

Naši odborníci navrhujú celý systém vykurovania ako jeden celok, ktorý pracuje efektívne, úsporne a s moderným ovládaním.
Naše inštalácie si môžete prezrieť v kapitole referencie.

Odborný návrh a cenová ponuka …

Návrh a cenová ponuka na moderné vykurovanie, vetranie aj chladenie. Tepelné čerpadlá, vetranie s rekuperáciou, stropné chladenie …

Prečo je Geotherm správny partner pre vaše vykurovanie

 1. Máme v tíme odborníkov: Odborníkov na tepelné čerpadlá, stropné chladenie, vykurovanie, kotle, vetranie, vodu, rozvody TZB, servis …
 2. Máme skúsenosti: Služobne najstarší kolega pracuje v odbore už 29 rokov.
 3. Dodržiavame termíny: Máme 5 montážnych tímov a skvelých koordinátorov.
 4. Poskytujeme poradenstvo: V priebehu celej spolupráce sú všetci naši odborníci pripravený pomôcť a poradiť.
 5. Dodávame kvalitu: Používame kvalitné zariadenia, kvalitné materiály a nadštandardné izolácie. Minimalizujeme poruchy a opravy.
 6. Kvalitný a rýchly servis: V prípade poruchy zabezpečujeme rýchlu opravu či zmenu nastavenia. Poskytujeme aj servis na diaľku.
 7. Prístup: Každý zákazník a jeho systém je jedinečný, preto pristupujeme individuálne ku každému.

Inštalovanie tepelného čerpadla nie je len ekonomicky výhodné, ale aj zodpovedné voči životnému prostrediu. Ak hľadáte energeticky efektívny, ekologický a spoľahlivý spôsob vykurovania a ohrevu vody, tepelné čerpadlo môže byť správnou voľbou pre vašu budovu. Naši špecialisti na vykurovacie systémy vám pomôžu pri výbere a inštalácii systému, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám. Chceme aby aj na našich zákazníkov preskočilo nadšenie pre moderné, kvalitné a úsporné systémy domácnosti. Naše referencie …