CE ZA AR 2019 – cena za architektúru – nominácie

Firma GEOTHERM Slovakia realizovala vykurovanie, chladenie a vetranie v administratívnej budove ABW – u finalistu ceny za architektútu CE ZA AR 2019. V aktuálnom 18. ročníku medzinárodná porota vybrala 18 architektonických diel, ktoré zabojujú o ocenenie CE ZA AR 2019 v 6 kategóriách.

Úlohou tohto ocenenia je zdôrazniť kultúrnu hodnotu architektonických diel, poukázať na kvalitu budovaného životného prostredia a predovšetkým kultivovať verejné povedomie o architektúre. cena za architektúru 2019Víťazi a konečné výsledky budú vyhlásené počas slávnostného galavečera 10. októbra 2019.

V kategórii občianske a priemyselné budovy bola nominovaná stavba administratívnej budovy ABW v Kráľovej pri Senci, v ktorej naša spoločnosť, GEOTHERM Slovakia, inštalovala systém vykurovania, chladenia a vetrania.

Administratívna budova ABW Kráľová pri Senci

Administratívna budova ABWAutori: René Baranyai, Borislav Benedek, ateliér RB ARCHITECTS a LANG BENEDEK ARCHITECTS Spolupráca: Gabriela Chvostaľová, Marek Vadovič, Gabriela Rolenčíková, Anna Juričková.

Administratívna budova je navrhnutá v areáli závodu na výrobu betónových prvkov ABW (Austria Beton Werk). Objekt je situovaný centrálne medzi výrobu a vzorkovňu a stretávajú sa v ňom vedenie, zamestnanci a zákazníci.

Koncepcia objektu vychádza z troch hlavných princípov – zeleného átria otvoreného do každej miestnosti v objekte, ďalej transparentnosti a prehľadnosti dispozície vo vzťahu zákazník – zamestnanec. Tretím princípom návrhu je striktné dodržiavanie ekologických zásad pasívneho štandardu pri návrhu a stavbe objektu, kde je konečný výsledok energetickej bilancie 13 kWh/m2 ročne.

Naša inštalácia, ktorá zabezpečuje tepelnú a klimatickú pohodu v objekte admin. budovy ABW, zahŕňa:

  • Vykurovaci systém budovy ABW360 m2 podlahového vykurovania, rozdeleného na 2 okruhy – každé poschodie vlastný okruh
  • 300 m2 stropného chladenia, inštalované v betónovom jadre stropnej dosky oboch podlaží. Veľkoplošný sálavý systém plnohodnotne vychladí priestor bez vírenia prachu, zvýšenej hlučnosti alebo prievanu v interiéri.
  • Švédske tepelné čerpadlo NIBE F1145 voda-voda, zapojené na systém dvoch studní. Súčasťou technológie tepelného čerpadla je 400 l akumulačný zásobník a 400 l zásobník teplej vody. Tepelné čerpadlo zabezpečuje vykurovanie, chladenie a ohrev teplej vody za minimálne prevádzkové náklady. Výhodou pasívneho chladenia tepelným čerpadlom voda-voda je, že pri chladiacom režime sa nevyužíva kompresor, iba ponorné a energeticky úsporné obehové čerpadlá, čím sa šetria náklady na chladenie objektu a zároveň predlžuje životnosť tepelného čerpadla.
  • 2 vetracie jednotky Zehnder ComfoAir Q, každá pre jedno poschodie. Obe rekuperačné jednotky majú účinný krížový protiprúdový entalpický výmenník, ktorý vďaka spätnému získavaniu tepla a vlhkosti zabezpečuje optimálny komfort vetrania a znižuje tepelné straty budovy.

Centrála firmy ABW je vybudovaná v pasívnom štandarde a energetická bilancia je 13 kWh/m2 ročne. Má vlastné studne na úžitkovú vodu a je okrem elektriny takmer úplne sebestačná. Budova má podlahové vykurovanie a stropné chladenie betónového jadra. Tepelnú pohodu a dobrú mikroklímu zabezpečujú tepelné čerpadlo NIBE F1145 a rekuperačné jednotky ZEHNDER. Nábytok v interiéri je vyrobený zo svetlej brezovej preglejky a stoly pokrýva vrstva kaučuku. Plochá strecha budovy je vysadená xerotermnými rastlinami odolávajúcimi aj dlhodobému suchu. Okolo budovy je moderná výsadba stromov, tráv a kvetín. Vstup do budovy je lemovaný kvetnatým lúčnym porastom.

V novom vydaní časopisu ARCH 09 2019 sa celý rozsiahly článok venuje administratívnej budove ABW a spôsobu, ako môže moderná architektúra zmeniť ráz zastavanej krajiny. Energeticky úsporná budova z betónu môže vytvárať príjemné pracovné prostredie.

Prelistujte si ukážku časopisu ARCH 09 článok o administratívnej budove ABW nájdete na stranách 20-23: https://view.joomag.com/arch-9-2019-web-arch-9-2019-web/0841054001567406307?short

Zdroj: https://www.archinfo.sk/diela/obcianska-stavba/administrativna-budova-abw-kralova-pri-senci.html

Detail kotolne budovy

Rekuperácia ZEHNDERRekuperácia Zehnder

Tepelné čerpadlo a systém vykurovania a chladenia budovy

Zelená strecha budovy

Interiér budovy 

Exteriér budovy