Príklady inštalácie vetrania s rekuperáciou

Čistý vzduch

Obytné domy sú stále vzduchotesnejšie. Ušetria tak síce tepelnú energiu, vytvárajú však potrebu systému riadeného vetrania, pretože vetranie oknami je nedostatočné.

Zlepšenie komfortu a zdravia

Pri vetraní oknom sa dostáva do obytných priestorov hluk, hmyz, peľ a škodliviny. Pri používaní rekuperácie môžu okná zostať zatvorené a priestory budú aj tak zásobené čerstvým, čistým vzduchom a bude znižovaný obsah CO2.

Úspora na vykurovaní

Zatiaľ čo zosilenou izoláciou vonkajších stien a tesnými oknami sa pokúšame o úsporu energie, pri vetraní oknami dochádza k strate cenného tepla a plytvanie energie a peňazí.

Úspora nákladov na vykurovanie

Systém komfortného vetrania naplno využíva účinok vzduchotesných plášťov budov. Vďaka účinnosti rekuperácie tepla až 95 % je možné ušetriť až 50 % nákladov na vykurovanie.

Skrytý systém

Vetracie potrubia sú skryté. Je možné ich viesť v stene, stropných podhľadoch, podlahe. Viditeľné sú iba tanierové ventily a ovládacia jednotka. V závislosti na type jednotky je možné ju variabilne umiestniť tak, aby sa prispôsobila dispozíciám bytu. Centrálne rekuperačné jednotky sa inštalujú do technickej miestnosti.

Ideálne pre novostavby ale aj rekonštrukcie

Pri novostavbe je najjednoduchšie inštalovať celý systém, ale hlavne rozvody vzduchu.

Udržuje stavbu

Nedostatočná výmena vzduchu môže najmä u nových domov spôsobiť vlhkosť a výskyt plesní. Naruší sa tým stavebná konštrukcia a nehnuteľnosť stráca na hodnote. Ale hlavný problém je diskomfort obyvateľov domu.

Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti

Vďaka systému komfortného vetrania sa zo spotrebovaného vzduchu odvádza tiež prebytočná vlhkosť, zamedzuje sa výskytu pliesní a stavebná konštrukcia zostáva nepoškodená.

Cena rekuperácie

Cena závisí od kvality a dĺžky vetracieho potrubia, od výkonu a typu rekuperátora (centrálny alebo lokálny),  a od toho ako chcete systém využívať. Orientačná cena systému núteného vetrania s rekuperátorom sa pohybuje od 4000 až 6000 EUR, prípadne aj viac v závislosti od systému a veľkosti objektu.

Naši špecialisti vám navrhnú najlepší systém vetrania s rekuperáciou a pripravia podrobnú cenovú ponuku. Požiadajte o návrh: tu.

Príklad inštalácie rekuperácie s vetraním – dvojpodlažný rodinný dom

Typ objektu: dvojpodlažný rodinný dom, 200 m2, novostavba
Vetracia jednotka: Zehnder ComfoAir Q350
Umiestnenie jednotky: technická miestnosť
Rozvody vzduchu: guľaté vetracie trubky Zehnder ComfoTube 90
Inštalácia rozvodov: v stropnom podhľade, stúpačky v stene

Cena rekuperácie
Cena materiálu: 6.106 €
Všetky ceny sú doporučené maloobchodné v € bez ceny za inštaláciu. Ceny vychádzajú z cenníka 04/2019.

Priklady inštalácie rekuperácie
Inštalácia vetrania s rekuperáciou

Celý rozpočet si môžete pozrieť v dokumente pdf – Príklady inštalácie vetrania s rekuperáciou

Dvojpodlažný rodinný dom, 200 m2, novostavba: objekt s viacerými podlažiami a väčším počtom miestností. Vyššie nároky užívateľov domu spĺňa vetracia jednotka novej generácie Zehnder ComfoAir Q 350, umiestnená do technickej miestnosti.

Toto umiestnenie je vhodné predovšetkým kvôli prípadnej lepšej manipulácii a regulácii, rovnako aj zníženiu možnej hlučnosti. Akustický tlmič s montážnou doskou s rôznym počtom pripájacích portov je upevnený pod stropom. Umožňuje pripojenie až 12 kruhových vetracích rúrok s priemerom 90 mm, ktoré vedieme v jednej rovine stropným podhľadom. Ich nízka tlaková strata umožní rozvod vzduchu na 1. poschodie.

Vývody vzduchu v miestnostiach sú zakončené ventilmi, alternatívne dizajnovými mriežkami. Načrtnutý systém vetrania spĺňa vysoké nároky noriem a patrí k najobľúbenejším riešeniam do tohto typu stavieb.

Inteligentná vetracia jednotka Zehnder ComfoAir Q

Srdcom systému je nová jednotka riadeného vetrania označená ako Zehnder ComfoAir Q. Okrem výmeny vzduchu je jednotka vybavená optimalizovanými filtrami, ktoré zabraňujú vnikaniu jemného prachu, peľových častíc a ďalších nečistôt do vzduchu v miestnosti.

Rekuperacia zehnderVetracie jednotky Zehnder sú voliteľne k dispozícii s jedinečným entalpickým výmenníkom tepla, ktorý vďaka špeciálnym polymérovým membránam dokáže z odvádzaného vzduchu odovzdávať čerstvému vzduchu nielen teplo, ale až 65 % vlhkosti. Zabraňuje tak vysúšaniu vzduchu, zosychaniu drevených výrobkov a zamŕzaniu výmenníka v zimnom období. Umožňuje čistenie prepláchnutím vodou na zabezpečenie dlhodobo vysokej účinnosti rekuperácie.

Zehnder ComfoAir Q má unikátny výmenník tepla, ktorý umožňuje vysokú energetickú účinnosť (A+) a až 95 % rekuperáciu tepla. Najnovšia technológia ventilátorov zaručuje veľmi tichú prevádzku (ø 43 dB(A)) a nízku spotrebu energie 0,24 W/m3/h. Koncoví užívatelia iste ocenia aj optimálnu teplotu privádzaného vzduchu (vďaka modulačnému baypassu), ľahkú obsluhu pomocou displeja na jednotke, diaľkového ovládania alebo pomocou mobilných aplikácií.

Na zabezpečenie bezstarostnej spoľahlivej prevádzky treba iba 1- až 2-krát ročne vymeniť filtre. Zehnder ComfoAir Q pasívne, bez dodatočnej elektrickej energie, optimalizuje relatívnu vlhkosť vzduchu v interiéri, vďaka čomu dramaticky znižuje výskyt ochorení dýchacích ciest. (Na vetracie jednotky Zehnder možno teraz navyše získať predĺženú záruku 5 rokov, viac na www.zehnder.cz/plus_zaruka_5.)

Hygienické a tiché prúdenie

Sama jednotka na zlepšenie kvality vnútornej klímy nestačí. Jedine vďaka kombinácii kvalitnej vetracej jednotky a hygienických zdravotne neškodných rozvodov vzduchu prinesie investícia do systému vetrania očakávané prednosti. „Vetracie jednotky a iné prvky rozvodov vzduchu sa zabudovávajú do stropu, steny alebo podlahy. Po dokončení stavby je prístup k nim buď veľmi ťažký a prácny, alebo úplne nemožný či finančne náročný, preto je dôležité zaoberať sa nimi včas,“ vysvetľuje J. Štekr.

Rekuperácia potrubieVetracia rúrka ComfoTube 90 (k dispozícii aj s priemerom 75 mm) je vyrobená zo zdravotne neškodného plastu (antibakteriálny, antistatický). Jej patentovaný hladký vnútorný povrch s označením Clinside výrazne obmedzuje usadzovanie prachu a umožňuje jednoduché čistenie. Vďaka tomu, že rúrky ComfoTube majú 3- až 4-krát väčšiu ohybnosť než bežné rúrky, sa znižuje čas i cena inštalácie. Polovičné tlakové straty umožňujú tichší chod – ten je pri takýchto zariadeniach všeobecne mimoriadne dôležitý.

V modelovom príklade do dvojpodlažného rodinného domu s úžitkovou plochou 200 m2 je navrhnutý tichý prívod vzduchu pomocou ventilov Zehnder ComfoValve Luna.

Zehnder ComfoValve Luna S125 je plochý ventil s decentným vzhľadom a s výškou iba 30 mm. Zaisťuje extrémne tiché prúdenie vzduchu bez prievanu. Inštalácia je veľmi jednoduchá, zároveň môžete kedykoľvek rýchlo a jednoducho nastaviť optimálny prietok vzduchu. Možno si zvoliť aj kombináciu so Zehnder Air Blocker, ktorým možno v prípade potreby obmedziť uhol prúdenia z 360° na 240°.

Príklad inštalácie rekuperácie s vetraním č. 2: bungalov

Nižšie vám do detailov predstavíme systém vetrania s rekuperáciou v priemerne veľkom bungalove.
Typ objektu: bungalov, 160 m2, novostavba
Vetracia jednotka: Zehnder ComfoD 350
Umiestnenie jednotky: technická miestnosť
Rozvody vzduchu: kruhové vetracie rúrky Zehnder ComfoTube 90
Inštalácia rozvodov: v stropnom podhľade

Cena rekuperácie
Cena materiálu: 5.020 €
Všetky ceny sú doporučené maloobchodné v € bez ceny za inštaláciu. Ceny vychádzajú z cenníka 04/2019.

Príklady inštalácie rekuperácie
Príklady inštalácie rekuperácie

Celý rozpočet si môžete pozrieť v dokumente pdf – Príklady inštalácie vetrania s rekuperáciou

Bungalov, 160 m2, novostavba. Vetracia jednotka je umiestnená v malej technickej miestnosti hneď vedľa kuchyne. Jej tichý chod a za jednotkou umiestnené akustické tlmiče s rozdeľovačom vylučujú obťažovanie obyvateľov domu hlučnosťou. Aby bola dodávka množstva vzduchu do každej miestnosti ideálna, použili sa guľaté vetracie rúrky s priemerom 90 mm, vyznačujúce sa nízkou tlakovou stratou.

Sú vedené v stropnom podhľade (možno ich viesť aj po strope na povale, ale musia byť perfektne zaizolované). „Hviezdicovitý“ systém rozvodov vzduchu so samostatným potrubím do každej miestnosti umožňuje presné vyregulovanie množstva vzduchu a zabraňuje šíreniu hluku rozvodom (tzv. presluchom medzi miestnosťami). Tiché prúdenie vzduchu do miestnosti bez prievanu zaisťujú nové tvarovo decentné ventily Luna.

Rekuperácia ComfoD 350 so skvelým pomerom cena/výkon.

Rekuperácia ComfoD 350Pre tento projekt bola zvolená výkonná jednotka so skvelým pomerom cena/výkon. Zariadenie ComfoD 350 bolo vyvinuté na aplikáciu vyváženého vetrania s rekuperáciou tepla v rodinných domoch, možno ho ale použiť i v ďalších menších objektoch (napr. kancelárie, športové zariadenia). Pri štandardnej aplikácii systém obvykle využíva odpadový vzduch v kuchyni, kúpeľni, komore a na WC. Čerstvý vonkajší vzduch sa dodáva do obytných priestorov, to sú najčastejšie obývačky, pracovne a spálne.

Vstavaný výmenník tepla spätne využíva tepelnú energiu odvádzaného vzduchu – predtým, než je dopravený do okolitého prostredia, sa energia odovzdá privádzanému čerstvému vzduchu, a tým sa zaistí komfortné vetranie s rekuperáciou tepla. Účinnosť rekuperácie dosahuje až 95 %, max. prietok vzduchu 370 m3/h. Energetická účinnosť je 0,29 W/m3/h. Jednotka má automatickú protimrazovú ochranu – automatické monitorovanie mrazu dočasne zníži prívod studeného vzduchu spomalením ventilátora prívodu. Dochádza tak k podtlakovému nastaveniu systému, tento chod nesmie byť v prevádzke, ak je objekt vykurovaný otvoreným ohňom (kozub, kachle).

Protimrazová ochrana sa riadi vonkajšou teplotou, teplotou výtlaku a časom. Letný bypass slúži na odklonenie odvádzaného vzduchu pozdĺž výmenníka tepla počas leta, keď sa očakávajú vyššie teploty. Komfortná teplota je plynulo nastaviteľná. Obtekanie je automaticky riadené na základe nastavenej komfortnej teploty a otvára alebo zatvára sa na základe rozdielu medzi vnútornou a vonkajšou teplotou. Prostredníctvom bypassovej prevádzky možno v lete vetrať dom priamo chladnejším nočným vzduchom. Zehnder ComfoD 350 sa jednoducho ovláda pomocou trojstupňového ovládača.

Dôraz na akustický komfort

Tichý chod s vysokovýkonnými EC ventilátormi umožňuje inštaláciu jednotky Zehnder ComfoD 350 aj v domoch s menšou a priemernou rozlohou. Akustický tlmič s rozdeľovačom Zehnder ComfoWell je modulárny systém na ľahkú a priestorovo nenáročnú montáž. Skladá sa z tlmiča hluku, ku ktorému je pripojená koncová a montážna doska s funkciou rozdeľovača alebo tiež jemný filter F9 či uhlíkový filter. Ide o jediný čistiteľný tlmič na trhu, umožňuje prístup na vyčistenie celého systému. Zabraňuje tzv. presluchu medzi miestnosťami a tlmí zvuk jednotky.

Dokonalá hygiena, ľahká inštalácia

Sofistikovanú jednotku v systéme dopĺňa séria hygienických rozvodov ComfoTube 90 – jedine kombináciou kvalitnej vetracej jednotky a hygienických zdravotne neškodných rozvodov vzduchu prinesie investícia do systému vetrania očakávané prednosti.

Vetracia rúrka Zehnder ComfoTube 90

Vetracia rúrka ComfoTube 90 (k dispozícii aj s priemerom 75 mm) je vyrobená zo zdravotne neškodného plastu (antibakteriálny, antistatický). Jej patentovaný hladký vnútorný povrch s označením Clinside výrazne obmedzuje usadzovanie prachu a umožňuje jednoduché čistenie. Vďaka tomu, že rúrky ComfoTube majú 3- až 4-krát väčšiu ohybnosť než bežné rúrky, znižuje sa čas i cena inštalácie. Polovičné tlakové straty umožňujú tichší chod – ten je pre takéto zariadenia všeobecne mimoriadne dôležitý.

Odborníci navyše ocenia výnimočne rýchlu a intuitívnu inštaláciu. Kryt vývodu vzduchu TVA-P bol navrhnutý v snahe obmedziť vznik prípadných netesností pri inštalácii. Zehnder TVA-P umožňuje ľahkú inštaláciu vďaka integrovaným pätkám. Pevné a dokonale tesné spojenie s vetracou rúrkou s priemerom 75 alebo 90 mm je zaistené pomocou O-krúžkov a fixačných spôn. Dodávajú sa vrátane krytov zabraňujúcich vnikaniu nečistôt počas inštalácie.

Odborný návrh zdarma

Návrh systému rekuperácie a cenová ponuka zdarma.