Výmena plynového kotla za tepelné čerpadlo

Ceny zemného plynu sa extrémne zvýšili a vykurovanie plynom bude drahšie. Aby sme mohli ušetriť a znížiť celoeurópsku potrebu zemného plynu, je dobré využiť úsporné vykurovanie tepelným čerpadlom.

Pozor, nie každé ústredné vykurovanie je vhodné a rentabilné prerobiť na vykurovanie tepelným čerpadlom.

Možnosti riešenia výmeny plynového kotla za tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo výmena plynového kotla

Odstránenie plynového kotla a prechod na tepelné čerpadlo

  • Keď váš kotol už dosluhuje (je starší ako 15 rokov).
  • Vykurovaciemu systému stačí aj v zime teplota vody do 55°C (máte v dome podlahové vykurovanie, alebo veľké radiátory).
  • Je k dispozícii priestor na umiestnenie vonkajšej jednotky tepelného čerpadla vzduch/voda, alebo vrtov a plošných kolektorov.
  • Výhoda je úplné zrušenie plynovej prípojky – nehradia sa paušálne platby za plyn, nie sú nutné revízie kotla a komína.

Doplnenie plynového kotla o tepelné čerpadlo

  • Keď máte kvalitný a plne funkčný plynový kotol, ktorý by bola škoda vyhodiť.
  • Vykurovací systém potrebuje vyššiu teplotu vykurovacej vody a nechcete meniť radiátory za väčšie.

Pridanie malého tepelného čerpadla vzduch/vzduch

  • Keď chcete ušetriť čo najviac plynu za čo najnižšie investíciu do tepelného čerpadla (väčšia klimatizačná jednotka s možnosťou vykurovania)

Tepelné čerpadlo a radiátory

V prípade, že na vykurovanie používate elektrinu alebo plyn, inštalácia tepelného čerpadla môže výrazne znížiť náklady na vykurovanie.

Ak použijete tepelné čerpadlo s podlahovým kúrením, investícia sa vám vráti po veľmi krátkom čase. Ak máte radiátory, pravdepodobne budete musieť zväčšiť ich vykurovaciu plochu (zámenou alebo pridaním), aby ste vytvorili nízkoteplotný vykurovací systém. Tepelné čerpadlo pracuje najúspornejšie pri teplote do 40°C.

Pre plynové kotly sa veľkosť radiátorov navrhuje pre teplotu vykurovacej vody až 75 °C. Pre tepelné čerpadlá sa používajú väčšie radiátory – pre max. teplotu vykurovacej vody 55 °C. Čím je nižšia teplota vykurovacej vody, tým efektívnejšie a úspornejšie pracuje tepelné čerpadlo. Tepelné čerpadlo je najvhodnejšie použiť pre podlahové vykurovanie, ktorého vykurovacie teploty nepresahujú 35°C.

TC zima
Moderné podlahové vykurovanie
Radiátor na vykurovanie

Elektrická prípojka

Pridaním dodatočných 6-12 kW výkonu výrazne zvýši spotrebu elektriny. Je potrebné skontrolovať rozvody elektriny a či je dostatočné napájacie napätie.

Typ a výkon čerpadla sa určuje na základe potreby domu a lokality. Výkon čerpadla je možné určiť od energetickej triedy alebo priemernej spotreby predchádzajúceho zdroja energie, napríklad elektriny alebo plynu. Spravidla stačí systém s výkonom od 4 do 12 kW.

Poraďte sa s projektantom

Pri rekonštrukcii vykurovacieho systému je potrebné zvážiť tepelnú stratu a energetickú potrebu objektu. Tento prepočet energetickej náročnosti budovy je potrebný, aby tepelné čerpadlo pracovalo úsporne a podľa vašich potrieb. Návrh kotolne sa robí po všetkých rekonštrukčných prácach napr: výmena okien, zateplenie stien a podlahy.
Pri návrh rekonštrukcie je potrebné zvážiť aj úpravu systému vykurovania, napríklad vykurovanie podlahou, čo je pre tepelné čerpadlo veľmi výhodný model, alebo výmena radiátorov (za väčšie), prípadne kombinácia riešení.

Tepelné čerpadlo uľahčuje život

Tepelné čerpadlo je nielen úsporný a ekologický zdroj vykurovania, ale aj pohodlný. Jeho prevádzka je automatická a ovládanie inteligentné. Nepotrebuje pravidelné čistenie a revíziu komína, ako to je pri kotloch. Obsluha samotného čerpadla je jednoduchá a aplikácia umožňuje kontrolu a nastavenie aj na diaľku. Napojenie na servis prináša okamžité riešenie možných problémov.

Rýchle zistenie vykurovacieho systému

Pre tepelné čerpadlo je najvhodnejší nízkoteplotný vykurovací systém, ktorého max. teplota nepresahuje 45-50°C. Toto je možné jednoducho odsledovať: pokiaľ vám pri vonkajšej teplote 0°C stačí teplota vody z plynového kotla pod 40 ° C, potom bude možné k vykurovaciemu systému pripojiť tepelné čerpadlo. Ak potrebujete vyššiu teplotu vykurovacej vody je potrebné upraviť celý vykurovací systém.

Vplyv teploty vykurovacej vody na účinnosť vykurovania

  • Elektrokotol  – minimálny vplyv
  • Kondenzačný kotol – výrazný vplyv – najvyššia účinnosť až 109% je pri teplote spalín do 55°C
  • Tepelné čerpadlo – zásadný vplyv – zvýšenie alebo zníženie teploty vykurovacej vody o 10°C môže ovplyvniť spotrebu až o 25 %

Teplá úžitková voda vyžaduje vyššiu teplotu ako podlahové vykurovanie. Oddelená príprava TÚV od vykurovania prináša úsporu na nákladoch za teplo hlavne pri tepelných čerpadlách.

Výmena kotla na pevné palivo za tepelné čerpadlo

Nahradenie dvoch kotlov na pevné palivo za tepelné čerpadlá Vaillant

Inštalovaná technológia: kaskáda troch vysokoteplotných tepelných čerpadiel Vaillant Arotherm BWL 125/6, dopojenie na 2000l zásobník TÚV, 4 okruhy vykurovania radiátormi.

Odborný návrh a cenová ponuka …

Návrh a cenová ponuka na moderné vykurovanie, vetranie aj chladenie. Tepelné čerpadlá, vetranie s rekuperáciou, stropné chladenie …