Ako vybrať najvhodnejšie tepelné čerpadlo

Pri stavbe rodinného domu je dôležité správne vybrať technické zariadenia, ktoré budú vytvárať najlepšie možné podmienky v domácnosti.

Moderné zariadenia ponúkajú vysoký stupeň inteligencie a online komunikáciu.  Musia zabezpečiť: vykurovanie, prípravu teplej vody, chladenie a vetranie idálne s rekuperáciou tepla.

Zdrojom tepla a chladu, by malo byť tepelné čerpadlo. Je potrebné určiť podmienky, či je najvhodnejšie riešenie zem-voda, voda-voda alebo vzduch-voda.

Zvážte, či budete chcieť dom v lete chladiť.
Moderné, kvalitne izolované domy majú v lete tendenciu prehrievať sa. Vďaka dobrej izolácii sa tepla zbavujú len veľmi ťažko. Lákavou možnosťou je preto systém zem-voda alebo voda-voda. Vďaka nemu v lete lacno získate chlad z podložia, ktorý vám v zime bude slúžiť ako zdroj pre tepelné čerpadlo.

6 tipov ako vybrat tepelné čerpadlo

Hlavný je výber systému tepelného čerpadla

Ak máte možnosť umiestniť do záhrady plošný kolektor (rozlohou je cca 2-3x väčší ako vykurovaná plocha), je výhodné použiť tepelné čerpadlo zem / voda. Hlbinný vrt umožňuje použiť tepelné čerpadlo zem / voda aj pri malej ploche pozemku, ale náklady na výstavbu sú vyššie. V mnohých európskych krajinách (Švédsko, Fínsko, Rakúsko) sa využívajú zemné čerpadlá oveľa viac ako u nás. Je to z dôvodu vyššej účinnosti, stabilite zdroja a životnosti.

Pri dostupnosti a výdatnosti spodnej vody je výhodné použiť tepelné čerpadlo voda / voda. Tepelné čerpadlo využije spodnú vodu ako stabilný zdroj energie.

Najlacnejšie riešenie je tepelné čerpadlo vzduch / voda. Zväčša je možné ho použiť takmer u všetkých stavieb okrem oblastí s nízkou priemernou teplotou. Ak dom leží v horskej alebo podhorskej oblasti, je určite výhodnejšie použiť tepelné čerpadlo zem / voda. Účinnosť systému vzduch / voda klesá pri znižujúcej sa priemernej teplote. Prevádzku tepelného čerpadla negatívne ovplyvňuje aj vietor a sneh.

Pri systéme vzduch-voda je možnosť vybrať, monoblok – kompresor je umiestnený vonku s výparníkom, alebo split riešenie – vnútorná a vonkajšia jednotka.

Vyberte vhodný výkon tepelného čerpadla.

Potrebujete na to projekt a projektanta. Projektant vypočíta tepelnú stratu a spotrebu teplej vody. Na základe výsledku zvolí výkon tepelného čerpadla.

Miesto instalacie tepelneho cerpadlaOverte si, či výrobca dostatočne testuje hlučnosť tepelných čerpadiel.

Bez jasnej normy sa môže ľahko stať, že skončíte s hlučným zariadením, ktoré bude pútať pozornosť a obťažovať hlukom vás aj susedov.
Pri tepelných čerpadlách vzduch-voda je dôležité správne umiestnenie. Pohltenie hluku priestorom alebo násobenie odrazom.

Servis zariadenia je rovnako dôležitý ako kvalitná montáž.

Dôležitosť servisu sa ukáže hlavne pri akútnom probléme v čase vykurovania. Moderné zariadenia môžu byť online napojené na servisné stredisko, ktoré je pripravené na zásah skôr ako príde k zastaveniu zariadenia.

Pri výbere tepelného čerpadla je najlepšie porovnávať COP- výkonové číslo.

COP výkonové číslo je vyjadrením pomeru, medzi vloženou elektrickou energiou a energiou získanou. COP- sa udáva pre rôzne pracovné teploty.
Napr.: A2/W35 – teplota primárneho média 2 °C /W35 teplota výstupnej vykurovacej vody 35 °C.

Jednoznačne odporúčame objednať tepelné čerpadlo ako kompletnú dodávku aj s montážou.

Súčasťou takejto dodávky by mala byť záruka nielen na čerpadlo, ale aj na zapojenie do systému. Spustenie systému aj záručný servis je dôležitá súčasť projektu vykurovania.

Vo všeobecnosti by malo tepelné čerpadlo za rok dodať približne 95 % tepla pre vykurovanie a teplú vodu kompresorom. Druhý, tzv. bivalentný zdroj, by mal za rok dodať maximálne 10 % tepla. Bivalentný zdroj sa využíva pri extrémne nízkych teplotách hlavne pri systéme vzduch-voda.

Do procesu návrhu najlepšieho systému vykurovania vstupuje viacero faktorov. Energetická potreba domu, počet a nároky užívateľov, oblasť inštalácie, veľkosť pozemku a mnoho ďalšieho. Pri celkovej cene zákazky je návrh zanedbateľnou čiastkou a rozpočítava sa do ceny zákazky.

Radi vám pomôžeme a poradíme pri návrhu systému. Využite našu ponuku a získajte odborný návrh.

Odborný návrh a cenová ponuka …

Návrh a cenová ponuka na moderné vykurovanie, vetranie aj chladenie. Tepelné čerpadlá, vetranie s rekuperáciou, stropné chladenie …