Riadené vetranie upravuje vlhkosť v dome

Starší zrekonštruovaný dom môže trpieť výskytom nežiaducej vlhkosti a plesní z dôvodu zle odvetranej stavby. Riešením môže byť nútené vetranie s rekuperáciou Zehnder. V prípade akýchkoľvek otázok k návrhu vetrania, alebo žiadosti o individuálny návrh konceptu komfortného vetrania sme Vám radi k dispozícii.

Rekonštrukcie sú k tomuto problému obzvlášť náchylné: zateplením, zmenou dispozícií, výmenou okien dochádza k významnej zmene vnútornej klímy budov.

Pôvodné vetranie oknami prípadne ďalšími netesnosťami plášťa domu už nepostačuje. Navyše, keď týmto „starým“ spôsobom síce dochádza k vetraniu objektu, ale pri výmene vzduchu uniká aj draho zaplatené teplo.

Rekuperácia Zehnder – komfortné riešenie pre rodinný dom

Zehnder ComfoAir Q

 3 veľkosti – vzduchový výkon 350, 450 a 600 m³/h

  • o 5% vyššia rekuperácia tepla
  • o 10% nižšia spotreba energie
  • o 8 dB (A) nižšia hlučnosť

Vďaka technologickým inováciám jednotky Zehnder ComfoAir Q dosahujú až o 5% vyššiu rekuperáciu tepla, majú až o 10% nižšiu spotrebu energie a až o 8 dB (A) nižšiu hlučnosť. Zehnder ComfoAir Q dosahujú tie najlepšie hodnoty, ktoré spĺňajú budúce energetické štandardy.

Zehnder ComfoAir Q ponúka najlepšie riešenie vetrania z hľadiska energetickej účinnosti, komfortného a zdravého vnútorného prostredia.

S novými technológiami:

  • výmenníkom tepla v tvare diamantu
  • najmodernejšie ventilátory,
  • modulačný bypass
  • prívetivým ovládaním aj cez mobil či tablet

Vyššia účinnosť spätného získavania tepla a nižšia spotreba elektrickej energie vďaka unikátnemu výmenníku tepla v tvare diamantu s mimoriadne veľkou odovzdávacou plochou a nižšími tlakovými stratami.

Tichší a energeticky úspornejší chod zaisťuje nová technológia ventilátorov s rotorom RadiCal, špirálovým plášťom a presadenými usmerňovacími mriežkami.

Vyšší komfort vďaka optimálnej teplote privádzania vzduchu pomocou modulačného bypassu s inteligentným riadením rekuperácie tepla.

Inteligentné predhrievanie privedeného vonkajšieho vzduchu modulačným predhrievacím registrom (voliteľný) pre optimálnu energetickú účinnosť.

Jednoduché sprevádzkovanie a tichý chod v perfektnom rovnotlakovom režimu vďaka technológie Flow Control.

Užívateľsky jednoduché ovládanie vďaka riešenia, ktoré spĺňa všetky nároky – od jednoduchého displeja cez plno automatické ovládanie po praktickú aplikáciu ComfoControl.

Zamedzenie vysušenia vzduchu v interiéri vďaka entalpickému výmenníku tepla a vlhkosti (voliteľné).

Rekuperačná jednotka ComfoAir Q350

Jednotka  predstavuje systém rovnotlakého vetrania.

Rovnotlakové vetranie znamená, že znečistený vzduch, obsahujúci látky z kuchyne, kúpeľne, toalety a prípadne zo skladovacej miestnosti, je odvádzaný preč, zatiaľ čo je rovnaké množstvo čerstvého vzduchu privádzané do obývacej izby a spální. Medzery pod dverami alebo v blízkosti dverí zaisťujú adekvátne prúdenie vzduchu v obydlí. Cirkulácia vzduchu je teda v rovnováhe.

Čerstvý vzduch bez energetických strát

V štandardnej aplikácii systém, ako bolo povedané, obvykle využíva odpadový vzduch z kuchyne, kúpeľne, komory a WC.

Čerstvý vonkajší vzduch je dodávaný do obytných priestorov, to sú najčastejšie obývacia izba, pracovne a spálne. Vstavaný výmenník tepla spätne využíva tepelnú energiu odvádzaného vzduchu. Predtým, než je dopravený do okolitého prostredia, je energia odovzdávaná privádzanému čerstvému vzduchu, tým je zaistené komfortné vetranie s rekuperáciou tepla. Účinnosť rekuperácie dosahuje až 95%, max. prietok vzduchu 370 m3/h. Energetická účinnosť 0,29 W/m3/h. Jednotka má automatickú protimrazovú ochranu, automatické monitorovanie mrazu dočasne zníži prívod studeného vzduchu spomalením ventilátora prívodu. Dochádza tak k podtlakovému nastaveniu systému, tento chod nesmie byť prevádzkovaný, pokiaľ je objekt vykurovaný otvoreným ohňom (krb, kachle). Protimrazová ochrana je riadená vonkajšou teplotou, teplotou výtlaku a časom. Letný by-pass slúži na odklon odvádzaného vzduchu pozdĺž výmenníka tepla počas leta, kedy sa očakávajú vyššie teploty. Komfortná teplota je plynule nastaviteľná. Obtok je automaticky riadený na základe nastavenej komfortnej teploty a otvára alebo zatvára sa podľa rozdielu medzi vnútornou a vonkajšou teplotou. Prostredníctvom bypassovej prevádzky je možné v lete vetrať dom priamo chladnejším nočným vzduchom.

Vetranie bez hluku a rušivého šumu

Nízka hladina hluku s vysoko výkonnými EC ventilátormi umožňuje inštaláciu jednotky Zehnder aj v domoch s menšou a priemernou rozlohou. Akustický tlmič s rozdeľovačom Zehnder ComfoWell je modulárny systém pre jednoduchú a priestorovo nenáročnú montáž. Skladá sa z tlmiča hluku, ku ktorému je pripojená koncová a montážna doska s funkciou rozdeľovača alebo tiež jemný filter F9 či uhlíkový filter. Jedná sa o jediný čistiteľný tlmič na trhu, umožňuje prístup na čistenie celého systému. Zabraňuje presluchu medzi miestnosťami a tlmí zvuk jednotky.

V prípade akýchkoľvek otázok k návrhu vetrania alebo žiadosti o individuálny návrh konceptu komfortného vetrania sme Vám radi k dispozícii.

Zdroj: Zehnder