Pútnický kostol v Skalke pri Trenčíne je vykurovaný tepelným čerpadlom Vaillant

Pútnický chrám svätých Andreja Svorada a Beňadika v Skalke pri Trenčíne je od januára 2017 vykurovaný tepelným čerpadlom Vaillant. Jednoduché ovládanie vykurovania zabezpečuje inteligentný ekvitermický regulátor. Vykurovanie je nastavené podľa časového harmonogramu omší. Tepelné čerpadlo typu vzduch/voda udržiava v interiéri konštantnú teplotu 9 °C a pred omšou interiér kostola vykúri na cca 14 °C. Je to ideálna teplota pre pútnikov sediacich v kabátoch, vyššia teplota by už pre nich nebola komfortná. V zime slúži tepelné čerpadlo na vykurovanie a v letnom období na aktívne chladenie. V pútnickom kostole je vďaka tepelnému čerpadlu príjemná teplota po celý rok.

tepelne cerpadlo vykuruje kostolVonkajšia jednotka s riadenými otáčkami ventilátora a kompresora zabezpečuje mimoriadne tichú bezpečnú a účinnú prevádzku. Výstupná teplota až 63 °C umožňuje využívanie aj v existujúcich vykurovacích systémoch. Kompresor s využitím invertorovej technológie /sa prispôsobí aktuálnym potrebám tepla/ zabezpečí konštantnú a stabilnú teplotnú krivku. Komunikačné rozhranie eBUS a vysoká energetická účinnosť triedy A+/A++.

skalka putnicke miesto

Skalka je najstaršie pútnické miesto na Slovensku, ročne ho navštívi viac ako 16 000 návštevníkov. Nedávne archeologické výskumy na tomto mieste ukázali, že benediktíni tu po sebe zanechali stredoeurópsku raritu. „Našli tu podlahový systém kúrenia, tzv. hypokaust, ktorý pochádzal z 13. – 16. storočia. Mnísi v tomto priestore pod podlahou kúrili a teplý vzduch zohrieval klenby pod podlahou, postavené z riečnych kameňov, ktoré zasa vyhrievali miestnosť, kde sa mnísi nachádzali.“ Nález však zatiaľ nie je verejnosti prístupný.

Skalka nad Váhom je čarovný kúsok Slovenska, ktorý si zamilujú pútnici, nadšenci histórie, turisti, či milovníci prírody.

Zdroj: www.asb.sk