5 tipov, ako v domácnosti šetriť energiami

kuchyna setrenie vodouMnoho domácností bojuje s obrovskou spotrebou energie. Denne svietime, žehlíme, perieme, pozeráme televíziu, používame rôzne spotrebiče, a výsledok rozhodne neteší nás, ani našu planétu. Šetrenie energie sa preto stáva témou číslo jedna.

Takmer nikto z nás si nevie predstaviť život bez dlhej horúcej sprchy, teplého jedla, televízie, počítača, hernej konzoly, tabletu, chladničky alebo varnej kanvice. To všetko prispieva k tomu, že spotreba elektriny, vody a plynu v každej domácnosti je stále vyššia a vyššia.

Ako teda s úsporou energie v domácnosti začať?
Prečítajte si jednoduché tipy, ktoré vám pomôžu ušetriť peknú sumu peňazí a znížiť negatívny dopad na našu zem.

1. Všetko začína nákupom

Na šetrenie energií by ste mali myslieť ešte predtým, ako sa pustíte do nákupu spotrebičov. Pokiaľ je to možné, vyberte si tovar s označením A+, A++ alebo A+++, ktorý predstavuje vyššiu energetickú triedu. Čím viac “plusiek” spotrebič má, tým je úspornejší.

2. Využívajte slnečnú energiu

domPerfektnou pomôckou, ktorá vyrieši vysokú spotrebu elektrickej energie sú solárne panely. Slnko je nikdy nekončiaci zdroj, ktorý vám poskytne dostatok energie napríklad na ohriatie vody v bazéne, pokryje používanie spotrebičov alebo poslúži ako podpora pri vykurovaní. Náklady sa vám môžu vrátiť už do pár rokov.

3. Pravidelne vypínajte

Už v detstve nás mamy učili, že po odchode z miestnosti je nutné zhasnúť svetlo. A ako aj mnoho iných rád, ani túto nám nevraveli len tak do vetra. Veľa domácnosti spotrebúva obrovské množstvo energie vďaka tomu, že zabúdajú vypínať. A to nielen osvetlenie.

Pokiaľ sa chystáte na dlhší výlet alebo niekoľkodňovú dovolenku, vypnite naozaj všetko. Odpojte elektrické spotrebiče a vytiahnite všetky nabíjačky so zásuvky. Energia v nich totiž prúdi aj vtedy, ak v nich nemáte zapojené telefóny. Na tento účel sa najlepšie hodí predlžovačka s vypínačom, kde odpojíte viacero spotrebičov naraz.

4. Vykurujte s rozvahou a investujte do kvalitných lôžkovín

radiatorEnergiu v domácnosti vám pomôžu ušetriť aj maličkosti, ktoré sa v dome alebo byte nachádzajú. Vďaka správnym bytovým doplnkom, ako sú napríklad kvalitné lôžkoviny a periny, znížite spotrebu energie pri kúrení. Vybrať si môžete napríklad celoročný paplón, ktorý vás v noci príjemne zahreje.

V spálni môžete znížiť teplotu a zabaliť sa do teplej deky. Týchto úžasných pomocníkov pri šetrení energie nájdete na Biano.sk, kde na vás čaká veľké množstvo dizajnov a prevedení. Pre dobrý spánok odborníci odporúčajú znížiť teplotu na 18 stupňov Celzia.

Kúrenie je nevyhnutné najmä v zime, no mnoho domácnosti ho naplno zapína aj počas jesene a jari. Dôvodom sú chladné steny, nesprávne vetranie alebo nedostatočná izolácia. Ak však máte pustený klasický radiátor na plné obrátky takmer celý rok, pri ročnom vyúčtovaní sa budete chytať za hlavu. Najlepším riešením sú termostatické hlavice na radiátoroch.

Alternatívou je napríklad podlahové vykurovanie. Teplo stúpa priamo od podlahy a systém je bezpečne skrytý tak, aby nedošlo k žiadnemu poškodeniu alebo úrazu. Takýmto spôsobom môžete ušetriť až 20% energie oproti klasickému vykurovaniu. Nakombinovať ho môžete napríklad so stenovým alebo stropným vykurovaním.

5. Neplytvajte vodou

Čistú vodu berieme ako samozrejmosť voda setreniea niekedy ňou kvôli tomu aj nevedome plytváme. Ak sa snažíte šetriť, vypínajte vodu vždy, keď môžete. Nenechávajte zapnutý prúd pri čistení zubov a uistite sa, že vaša práčka a umývačka riadu je vždy naplnená.

Na zavlažovanie záhrady používajte dažďovú vodu. Môžete ju skladovať vo veľkých sudoch, z ktorých si v prípade potreby vždy odoberiete požadované množstvo. Znížite spotrebu pitnej vody a pomôžete aj kolobehu vody v prírode.

Priemerná spotreba vody v domácnosti – ako ušetriť za vodu

Spotreba vody závisí na počte osôb v domácnosti a spôsobe využívania vody.  Cena vody stále rastie a niektoré oblasti už pociťujú jej nedostatok.