Priemerná spotreba vody v domácnosti – ako ušetriť za vodu

Voda je vzácna a je potrebné naučiť sa ňou šetriť. Cena vody stále rastie a niektoré oblasti rýchlo vysychajú. Nedostatok vody sa môže aj u nás prejaviť už čoskoro. Spotreba vody závisí hlavne na počte obyvateľov v domácnosti a spôsobe využívania vody.

Priemerná spotreba vody na osobu

Ľudia spotrebovávajú vodu na varenie, osobnú hygienu, pranie prádla ale aj na umývanie auta či zalievanie záhrady.


Činnosť Priemerná denná spotreba vody v litroch
Osobná hygiena /sprcha, kúpanie/          . 45
Splachovanie WC 25
Pranie a upratovanie 15
Varenie a kuchyňa 9
Umývanie rúk 4
Pitie 2
Spolu 100

Priemerná denná spotreba pitnej vody na osobu je cca 100 litrov. Do tejto spotreby sme nezapočítali umývanie auta, napúšťanie bazénu ani zalievanie záhrady. Pri štvorčlennej rodine to vychádza na 12 m3 vody za mesiac cca 24€. /trojmesačná platba 72 €, ročne 288 €/

Ako je možné znížiť spotrebu vody?

Ak chcete znížiť spotrebu vody, nepotrebujete žiadne veľké investície. Stačí len mierne zmeniť návyky a prispôsobiť niektoré zariadenia.

  • Využívajte viac sprchovanie ako kúpanie. Pri sprchovaní môžete minúť o polovicu vody menej ako pri kúpaní.
  • Nainštalujte pákové batérie/+perlátor/, úspornú sprchovú hlavicu a dvojpolohový WC systém.
  • Pri čistení zubov vypínajte prúd vody.
  • Riady umývajte v umývačke riadu /ušetrí viac ako polovicu vody/.
  • Práčku a umývačku riadu využívajte efektívne.
  • Pravidelne kontrolujte tesnosť WC systémov a batérií.

Týchto zopár jednoduchých návykov dokáže znížiť spotrebu vody o polovicu. Pri štvorčlennej rodine za jeden rok môžete ušetriť až 72 m3 tj cca 144 €. A to už je suma pre ktorú sa oplatí spraviť aj drobné investície. Pri novostavbách je už štandardom navrhovať a inštalovať dvojpolohové úsporné WC zariadenia.

Spotreba vody v domácnostiach

V európskych domácnostiach je priemerná spotreba vody až 140 l na osobu za jeden deň. Úspornými zariadeniami a zmenou jednoduchých návykov by bolo možné znížiť spotrebu vody až o 1/2. Aby bolo možné dlhodobo zachovať prístup k čistej vode pre všetkých obyvateľov, bude potrebné znížiť priemernú spotrebu vody v domácnostiach.

WC splachovanie jednoduché, duálne splachovanie, systém štart stop – úspora vody v domácnosti

Na toaletu prichádza každý človek niekoľko krát za deň a pri každom použití WC je spláchnutých 3-10 litrov pitnej vody. Množstvo použitej vody závisí od WC systému a pri duálnych systémoch od použitia veľkosti spláchnutia. Ročný rozdiel vody môže byť obrovský. Množstvo použitej vody sa prejaví aj na zúčtovacej faktúre.

Práve jednoduchý systém WC predstavuje miesto, kde je spotreba vody v domácnosti najvyššia. Staršie WC systémy splachujú do kanalizácie až 10 l vody, preto sa oplatí investovať do modernejšieho splachovania. Vhodným riešením sú duálne splachovače, pri ktorých má WC systém dve veľkosti spláchnutia. Spotreba vody je cca 3 l malé spláchnutie (menšie tlačidlo) a cca 6 l veľké spláchnutie (veľké tlačidlo). Duálny systém splachovania môže ušetriť priemernej štvorčlennej rodine až 40 % ročnej spotreby vody.
Moderné toalety majú systém štart – stop, pri ktorom stlačenie tlačidla splachovanie aktivuje a opätovné stlačenie ho zastaví. Maximálne však toaleta použije 6 l vody.

Najčastejšie sa jednoduchý WC systém vymení za duálny pri rekonštrukcii kúpeľne. Ale aj do staršej nádoby je možne vložiť dvojitý systém splachovania, ktorý je úspornejší a aj menej náročný na údržbu.

Ako nainštalovať dvojité splachovanie na bežné WC

GEBERIT – nastavenie množstva vody použitej pri spláchnutí toalety

Duálny WC systém je úsporný a takmer bezúdržbový. Ale aj tak, raz za niekoľko rokov, je potrebné ho vyčistiť.
Údržba podomietkového  WC systému GEBERIT:

GEBERIT – nastavenie koľko vody sa splachuje

Pred inštaláciou, alebo počas inštalácie je dobré skontrolovať nastavenie množstva vody použité na splachovanie. Na napúšťacom a vypúšťacom ventile je možné nastaviť množstvo vody určené na spláchnutie. Podľa potreby nastavte množstvo vody pre malú toaletu od 3 do4 l vody a pre veľkú od 6 do 7,5 l vody.

Geberit WC mnozstvo vody na splachnutie

Aké je minimálne množstvo vody potrebné na spláchnutie veľkej potreby

Pozor! Pri príliš malom objeme splachovanej vody môže dochádzať k postupnému zanášaniu odpadu.

Priemerná spotreba elektrickej energie v domácnosti – ako ušetriť za elektrinu

Priemerná spotreba elektrickej energie je  2 500 kWh za rok. Čo predstavuje cca 340 € a jedná sa o približne 40 % z celkových nákladov domácnosti na energiu.