Hľadáte tiché tepelné čerpadlo vzduch-voda? Pomôžeme vám vybrať to najvhodnejšie

Tepelné čerpadlá sú vyhľadávaným zdrojom tepla (v lete aj chladu) pre naše domy. Ekologicky a úsporne vykurovať dom je snaha väčšiny staviteľov. Pri tepelných čerpadlách vzduch-voda je dôležité, aby zariadenie nerušilo vysokou hlučnosťou, hlavne v husto zastavaných oblastiach. Chceme vám pomôcť vybrať vhodné tepelné čerpadlo s minimálnou hlučnosťou. Inštalácia a umiestnenie tepelného čerpadla má veľký vplyv na hlučnosť, môže hluk tlmiť, ale aj násobiť.

Tiché tepelné čerpadlo vzduch-voda

Tepelné čerpadlá vzduch/voda rozdeľujeme na kompaktné a splitové.

Kompaktné tepelné čerpadlo – monoblok

Pri tomto prevedení sú všetky komponenty, ktoré sú dôležité pre získavanie tepla, umiestnené vo vonkajšej jednotke tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo sa pripája priamo do vykurovacieho okruhu, preto sa tieto zariadenia dajú rýchlo a jednoducho nainštalovať. Vykurovacia kvapalina sa zohrieva vo vonkajšej jednotke a preto odporúčame vykurovací okruh plniť nemrznúcou kvapalinou. Väčšina zariadení funguje veľmi ticho a je možná ich montovať aj pri obytných domoch.

Splitové tepelné čerpadlo

V prevedení Split je tepelné čerpadlo rozdelené na vnútornú a vonkajšiu jednotku. Spravidla býva lacnejšie ako monoblok. Vnútorná a vonkajšia jednotka sa musia pri inštalácii prepojiť potrubím s chladivom. Ich zriaďovacia cena je obvykle nižšia, ale ich inštalácia je náročnejšia a je potrebná povinná ročná kontrola tlaku chladiva. Vnútornú a vonkajšiu jednotku je možné inštalovať až 15 m od seba bez potreby ďalšieho vybavenia. Vďaka chladivu, ktoré nezamŕza, potom nie je potrebná ochrana proti zamrznutiu.

Medzi najtichšie tepelné čerpadlá patria: NIBE F2120 – monoblok a Vaillant – split

Tepelné čerpadlo NIBE F2120 – monoblok

 • Tepelné čerpadlá systému vzduch-voda s hodnotou SCOP vyššou než 5
 • Výstupná teplota až 65 °C / 63 °C aj pri vonkajšej teplote -25 °C/
 • 3-fázové pripojenie pre všetky dostupné veľkosti bez nutnosti meniť istič alebo elektroinštaláciu
 • Tiché v celom rozsahu výkonu vďaka ventilátoru s inteligentným regulátorom, ktorý udržuje hluk na minime
 • Kompresor s riadeným výkonom s technológiou EVI nastavuje tak, aby presne pokryl aktuálne požiadavky na energiu
  · Zaisťuje chladenie s minimálnou výstupnou teplotou +7 °C

Robustná konštrukcia /167 kg/ minimalizuje vibrácie a hluk. Hlučnosť sme namerali 39 dB vo vzdialenosti cca 2 m od tepelného čerpadla.
Pre porovnanie: pokojné vidiecke prostredie či zvuk hodín sa pohybujú na úrovni 30 dB.

Tepelné čerpadlo Vaillant aroTHERM VWL 75/5 AS – split

Tepelné čerpadlo aroTHERM Split pozostáva z dvoch častí, prvou je vonkajšia časť tepelné čerpadlo umiestnená vonku. Druhou je modul uniTOWER – inštaluje sa do interiéru /veľkosťou je podobný chladničke/. Vďaka novej technológii môžu byť tieto dve časti tepelného čerpadla nainštalované flexibilne, do vzdialenosti 25 m od seba.

S novým tepelným čerpadlom aroTHERM Split získate najmodernejšiu technológiu za prijateľnú cenu.

Výhody tepelného čerpadla aroTHERM Split

 • vynikajúci pomer cena a výkon
 • možnosť aktívneho chladenia
 • jedno z najtichších tepelných čerpadiel typu vzduch/voda /vhodné aj na použitie v radových domoch/
 • vysoká účinnosť pri nízkych prevádzkových nákladoch
 • možno kombinovať s fotovoltaickým systémom
 • vyvinutý a vyrobený spoločnosťou Vaillant v EÚ
 • možnosť získať dotácie od štátu
 • pohodlné ovládanie cez smarfón

Ide o jedno z najtichších tepelných čerpadiel. aroTHERM VWL split je prekvapivo tiché TČ vzduch-voda. Hlučnosť je pri tepelných čerpadlách vzduch – voda dôležitá hlavne v husto zastavaných oblastiach. Hlučnosť sme namerali menej ako 39 dB vo vzdialenosti cca 2 m od tepelného čerpadla.

Hlučnosť tepelných čerpadiel meriame v decibeloch

Stupnica merania hluku v dB je logaritmická. Zvýšenie hladiny intenzity zvuku o 1dB znamená zvýšenie intenzity zvuku asi o 30 %, čo je práve najmenší rozdiel, ktorý zdravé ucho ešte postrehne. Pri každom zvýšení hlučnosti o 3 dB sa pocitová intenzita hluku zvýši o 100 %, teda na dvojnásobok a naopak. Preto má význam porovnávať zariadenia o jednotky decibelov.

Pri výbere TČ a porovnávaní hlučnosti daného zariadenia je rozhodujúcou hodnotou jednotka akustického tlaku. Jedná sa o počuteľnú a merateľnú zložku zvuku závisiacu na okolitom prostredí. Táto veličina je závislá na vzdialenosti od zdroja, od jeho umiestnenia, ako aj od okolitého prostredia. Energetický variant k akustickému tlaku je tiež hodnota akustického výkonu. Akustický výkon vyjadruje mieru výstupnej zvukovej energie a jedná sa o základnú vlastnosť zdroja zvuku.

Príčiny hlučnosti tepelných čerpadiel

Prvý zdroj hlučnosti tepelných čerpadiel je ventilátor, ktorým musí za hodinu prejsť až 4 – 6 tisíc m3 vzduchu (vzťahuje sa na 10 kW výkonu). Tvar vrtule, veľkosť výparníku, režim tlačeného vzduchu oproti nasávanému toto všetko má veľký vplyv na hlučnosť zariadenia.

Druhý zdroj hlučnosti je kompresor tepelného čerpadla. Tu je dôležitá kvalita vyhotovenia, hrúbka zvukovej izolácie a odhlučnenie zariadenia.

Umiestnenie jednotky

Vhodné umiestnenie tepelného čerpadla je veľmi dôležité z hľadiska šírenia hluku voči okolitej zástavbe.

Tepelné čerpadlo by malo byť umiestnené tak, aby hluk nerušil obyvateľov domu ani susedov. Určite by nemalo byť v blízkosti okien spálne či detskej izby. Správna je orientácia smerom k voľnému pozemku alebo ceste.

Ak sú vzdialenosti medzi domami malé, je možné použiť špeciálne protihlukové kryty. Umiestnenie je ideálne konzultovať odborníkom. Aby čerpadlo fungovalo správne potrebuje stály prísun vzduchu. Neodporúča sa inštalovať ho do úzkych priestorov, alebo do čiastočne uzatvorených priestorov, kde môže dochádzať k opätovnému nasávaniu už ochladeného vzduchu.

Umiestnenie instalacie tepelneho cerpadla

Instalacia tepelneho cerpadla

Tepelné čerpadlo by nemalo byť umiestnené do vnútorného rohu domu (hluk sa odráža od stien). Hladinu akustického tlaku výrazne znižujú rastliny, kríky a stromy, šírenie zvuku obmedzujú aj stavebné prekážky typu plot, múrik, palisády.

Vonkajšia jednotka by nemala byť umiestnená tesne nad zemou ale na zvýšenom základe. Zároveň treba myslieť na to, aby sneh padajúci zo strechy nepoškodil zariadenie.

Potrebný je aj odvod kondenzátu – vody ktorá pochádza zo vzdušnej vlhkosti, alebo z rozmrazovania v zime. Môže to byť aj 50 litrov vody za deň.  Ak nebude zabezpečené odvádzanie kondenzátu, môže podmáčať stavbu a v zime namŕzať. Súčasťou vonkajšej jednotky býva vyhrievacie teleso pre odvod kondenzátu.

Tepelné čerpadlo – hlučnosť kompresora a nočný režim

 • Pri tepelných čerpadlách s invertorom (technológia, ktorá umožňuje plynule riadiť otáčky kompresoru a plynule regulovať okamžitý výkon kompresoru) sa hluk výrazným spôsobom mení v priebehu dňa. Pri nízkych otáčkach kompresoru sú nízke aj otáčky ventilátora a tepelné čerpadlo je prakticky nepočuteľné. Naopak pri plnej záťaži (hlavne v zimnom období) je hlučnosť výrazne vyššia.
 • Pri tepelných čerpadlách s ON/OFF kompresorom je hluk TČ naopak konštantný po celý čas prevádzky.

Hlučnosť tepelného čerpadla ovplyvňuje ja odmrazovanie. Najväčšia potreba odmrazovať zariadenie je pri teplotách okolo 0°C.

Viaceré modely TČ disponujú funkciami zníženia hluku (nočný režim, silent mód atď), aby v nočnom tichu nerušili spánok.

Odborný návrh a cenová ponuka …

Návrh a cenová ponuka na moderné vykurovanie, vetranie aj chladenie. Tepelné čerpadlá, vetranie s rekuperáciou, stropné chladenie …

Prečo je Geotherm správny partner pre vaše vykurovanie

 1. Máme v tíme odborníkov: Odborníkov na tepelné čerpadlá, stropné chladenie, vykurovanie, kotle, vetranie, vodu, rozvody TZB, servis …
 2. Máme skúsenosti: Služobne najstarší kolega pracuje v odbore už 29 rokov.
 3. Dodržiavame termíny: Máme 5 montážnych tímov a skvelých koordinátorov.
 4. Poskytujeme poradenstvo: V priebehu celej spolupráce sú všetci naši odborníci pripravený pomôcť a poradiť.
 5. Dodávame kvalitu: Používame kvalitné zariadenia, kvalitné materiály a nadštandardné izolácie. Minimalizujeme poruchy a opravy.
 6. Kvalitný a rýchly servis: V prípade poruchy zabezpečujeme rýchlu oprava či zmenu nastavenia. Poskytujeme aj servis na diaľku.
 7. Prístup: Každý zákazník a jeho systém je jedinečný, preto pristupujeme individuálne ku každému.

Inštalovanie tepelného čerpadla nie je len ekonomicky výhodné, ale aj zodpovedné voči životnému prostrediu. Ak hľadáte energeticky efektívny, ekologický a spoľahlivý spôsob vykurovania a ohrevu vody, tepelné čerpadlo môže byť správnou voľbou pre vašu budovu. Naši špecialisti na vykurovacie systémy vám pomôžu pri výbere a inštalácii systému, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám. Chceme aby aj na našich zákazníkov preskočilo nadšenie pre moderné, kvalitné a úsporné systémy domácnosti. Kontaktný formulár.