Planéta Jupiter nám 10. júna ponúkne výhodné podmienky na pozorovanie. Bude sa nachádzať blízko pri Zemi a okolo 23.00 bude vychádzať nad juhovýchodným obzorom. Za predpokladu dobrého počasia bude pozorovateľná celú noc. Navyše sa dostane do opozície zo Slnkom, čo je ideálny čas na pozorovanie /Slnko bude na opačnej strane od Zeme ako Jupiter/. Pozor, nebude sa ale nachádzať vysoko nad obzorom.

jupiter pozorovanieJupiter je najväčšia a najhmotnejšia planéta našej slnečnej sústavy. Nemá pevný povrch, jeho atmosféra plynule prechádza do plášťa a vo väčších hĺbkach do horúceho jadra. Hlavné zloženie atmosféry Jupitera je 86% vodík a 14% hélium.

Jupiter sa otočí okolo svojej osi za menej ako 10 hodín. Planéta má podľa súčasných pozorovaní 67 mesiacov. Predpokladá sa, že v stred planéty tvorí pevné jadro, jeho teplota sa odhaduje sa na 30 000°C a tlak na 8,5 milióna MPa. Nad jadrom sa nachádza vodíkový oceán, ktorý tvorí hlavnú časť objemu a hmoty Jupiteru. Vodík je rozdelený do dvoch vrstiev. Spodná sa skladá z kovového kvapalného vodíka. Druhá vodíková vrstva je kvapalný molekulárny vodík, ktorý tvorí vlastný povrch planéty. Hranica medzi kovovým a molekulárnym oceánom je v hĺbke 17 000 km pod povrchom.

Najväčším Jupiterovým mesiacom je Ganymedes  s priemerom 5 262 kilometrov je väčší ako planéta Merkúr. O niečo menší je mesiac Kallisto a tretí najväčší je Európa. Jej 100 km hrubý ľadový obal dobre odráža slnečné svetlo. Pod vrchnou vrstvou ľadu sa pravdepodobne nachádza tekutý oceán vody.

Osem výskumných sond skúmalo Jupiter, pričom šesť z nich okolo neho len preletelo a dve sa stali jeho umelými družicami.

Zdroj:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Jupiter
https://www.dobrenoviny.sk/c/164885/jupiter-na-dohlad-pripravte-si-dalekohlady-caka-vas-krasny-ukaz-na-oblohe
https://vat.pravda.sk/vesmir/clanok/514896-obloha-nam-ponukne-vesmirne-divadlo-v-hlavnej-ulohe-jupiter-a-jeho-mesiace/?utm_source=pravda&utm_medium=box-sidebar-links&utm_campaign=mostread

Jupiter ako na dlani – pozorovanie plynného obra